38. Notecki Półmaraton im. Józefa Nojiego

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 100)

 

226 zawodników ukończyło bieg im Józefa Nojiego – bohatera Ziemi Nadnoteckiej. Trasa wiodąca przez trzy samorządy staje się celem sportowców z kraju i zagranicy.

REKLAMA

Organizatorem Noteckiego Półmaratonu jest Wieleńskie Stowarzyszenie Sportowe im. Józefa Nojiego na czele z prezesem Ryszardem Appoltem i wiceprezesem Władysławem Siwcem, przy wsparciu ościennych samorządów, przedsiębiorców i wolontariuszy. Gmina Wieleń udzieliła organizatorom wsparcia finansowego w formie dotacji na realizację zadania publicznego. Do 38 edycji półmaratonu zgłosiła się rekordowa ilość – 273 sportowców. Wystartowało 226 zawodników, a atestowaną trasę o długości 21,097 km pokonało 12 kijkarzy, 54 rolkarzy i 151 biegaczy. Liczby świadczą o systematycznym wzroście zainteresowania półmaratonem, których w skali kraju organizuje się coraz więcej. Na starcie, jak i na mecie nie zabrakło znamienitych gości na czele ze Starostą Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Tadeuszem Teterusem, Burmistrzem Wielenia Elżbietą Rybarczyk, Wójtem Gminy Drawsko Markiem Tchórzką, Wójtem Gminy Czarnków Bolesławem Chwarściankiem (uczestnikiem biegu), Zastępcą Burmistrza Czarnkowa Grzegorzem Kaźmierczakiem, Zastępcą Burmistrza Wielenia Janem Graczykiem oraz Asystentką Posła RP Krzysztofa Paszyka, Katarzyną Ciołek. Samorządowcy upamiętniając wybitną postać biegacza Józefa Nojiego złożyli wiązanki pod obeliskiem przy Szkole Podstawowej w Pęckowie i na Stadionie Miejskim w Wieleniu.

Najważniejsza jest idea

Notecki Półmaraton od lat jest priorytetowym wydarzeniem dla sportowców Ziemi Nadnoteckiej oraz biegaczy z całej Polski. Przede wszystkim za sprawą patrona – Józefa Nojiego, który urodził się w Pęckowie i obok Janusza Kusocińskiego był najbardziej znanym polskim długodystansowcem lat 30. XX wieku. Wielokrotnie sięgał po najwyższe laury i bił rekordy. Zawsze startował w polskich barwach narodowych. W 1936 roku był reprezentantem kraju podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, gdzie w biegu na 10.000 m zajął czternaste miejsce, a w biegu na 5.000 m piąte miejsce. Podczas finału olimpijskiego na dystansie 5.000 m ustanowił rekord Polski. Był dziesięciokrotnym zdobywcą tytułu Mistrza Polski i dobrze zapowiadającym się przedwojennym biegaczem. Niestety jego kariera sportowa została brutalnie przerwana. 15 lutego 1943 r. został rozstrzelany pod ścianą śmierci bloku 11 w obozie oświęcimskim. Po dziś pamięć o tym wybitnym biegaczu i patriocie jest żywa, a szczególnie za sprawą szkół noszących jego imię.

Pęckowo - Wieleń

Po oficjalnym rozpoczęciu przy Szkole Podstawowej im. Józefa Nojiego w Pęckowie, gdzie licznie zgromadziła się publiczność Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu przeprowadziła zawodników na strat 38. edycji biegu. Nad sprawnie przeprowadzoną rywalizacją czuwał sędzia główny Henryk Szymczak, sędzia Sławomir Szymczak oraz dyrektor biegu Tomasz Bubacz. Służby policyjne, strażacy ochotnicy, straże leśne, pogotowie ratunkowe, służby porządkowe – wszyscy spisali się na medal. O godzinie 10:00 wystartowali biegacze, a chwilę po nich liczna grupa rolkarzy. Na trasie całego biegu rozstawione były odpowiednie punkty z wodą i żywnością dla uczestników rywalizacji. 10 km od mety wystartowali zawodnicy nordic walking. W oczekiwaniu na zawodników na murawie Stadionu Miejskiego im. Józefa Nojiego w Wieleniu koncertował zespół „Akt” oraz utalentowane tancerki formacji „Love Dance” z Miałów. Wystawę pamiątek po Józefie Noji prezentował regionalista Stanisław Wielebski z Wielenia. Kolejno przybywającym na metę zawodnikom przygrywała miejscowa Orkiestra Dęta. Podczas dekoracji zawodników podziękowano wieloletnim działaczom, którzy od lat budują markę tego wyjątkowego wydarzenia. - W organizację Noteckiego Półmaratonu włączonych jest wiele podmiotów, ale najważniejsza jest współpraca ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas. To wyjątkowa grupa pracująca nad systematycznym rozwojem imprezy – przemawiała Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. Już po raz drugi spikerem zawodów był Mirosław Nawrot Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu.

Patent na zwycięstwo

Z pośród biegaczy tegoroczny Notecki Półmaraton najszybciej pokonał Iukhymczuk Mykola z Klubu Achilles Leszno w czasie 1:07:15. Była to już piąta wygrana zawodnika pochodzącego z Ukrainy. Wśród kobiet zwyciężyła Somava Irena z Białorusi z czasem 1:19:31. Rywalizację rolkarzy zdominował Konrad Tatara z Gdańska (Jabra Roller Team) z czasem 0:35:02, wśród kobiet Śmiałkowska Martyna z Dąbrówki (UKS Zwoleń – Team) z czasem 0:42:17. Marsz zwyciężył Lubiatowski Ireneusz z Gubina oraz Okrzesik – Frąckowiak Izabela z Wielenia.

Upamiętnienie wybitnej postaci, idealne warunki atmosferyczne, dobrze przygotowana trasa, to najważniejsze elementy 38. Noteckiego Półmaratonu im. Józefa Nojiego. Organizatorzy już dziś zachęcają wszystkich sportowców do wzięcia udziału w kolejnej edycji półmaratonu.

 

WYNIKI BIEGU OPEN

Klasyfikacja mężczyzn:

1. Iukhymczuk Mykola - Achilles Leszno – 1:07:15

2. Slavenski Iiya – Gomel – 1:14:37

3. Yushchanka Maksim – Brest -1:14:38

Klasyfikacja kobiet:

1. Somava Irena – Białoruś – 1:19:31

2. Rybalchenko Tatiana – Kharkov – 1:23:43

3. Diatlova Julia – Mena – KB Rawicz – 1:26:09

 

WYNIKI ROLEK OPEN

Klasyfikacja mężczyzn:

1. Tatarata Konrad – Gdańsk – Jabra Roller Team – 0:35:02

2. Pawelec Mirosław – Gdańsk – Jabra Roller Team – 0:35:03

3. Maciej Walich – Poznań – 0:35:40

Klasyfikacja kobiet:

1. Śmiałkowska Martyna – Dąbrówka – UKS Zwoleń Team – 0:42:17

2. Stępień Magdalena – Grodzisk – SKATE2CITY – 0:42:32

3. Majorczyk – Norek Katarzyna – 0:44:28

 

WYNIKI MARSZU OPEN

Klasyfikacja mężczyzn:

1. Lubiatowski Ireneusz – Gubin – 1:02:32

2. Helwich Stefan – Wieleń – 1:02:33

3. Dubiel Janusz – Krzyż Wlkp. - 1:05:54

Klasyfikacja kobiet:

1. Okrzesik – Frąckowiak Izabela – Wieleń – 1:10:12

2. Łucak Halina – Pęckowo – 1:22:03

3. Łazanowska Wiesława – Trzcianka – 1:26:52

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: wielen.pl / Bartosz Niezborała UM Wieleń | foto: wielen.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki