Geo, quest i wirtualne spacery

28.03.2015

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 16)

 

Pod hasłem Turystyczne innowacje w regionach – projekt współpracy, odbyła się w kinie Światowid, konferencja zorganizowana przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania. Zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia, innowacje oraz plany na najbliższą przyszłość.

REKLAMA

Gospodarzem i moderatorem konferencji, była prezes LGD, a także od niedawna burmistrz Wielenia, pani Elżbieta Rybarczyk. Po przedstawieniu programu, a także licznie przybyłych gości, którymi z ramienia powiatu byli starosta Tadeusz Teterus, przewodniczący Bogdan Tomaszewski oraz radni Adam Pazurek, Bartosz Niezborała i Waldemar Pawłowski, przystąpiono do cyklu prelekcji oraz prezentacji. Jako pierwszy, wystąpił Paweł Michalski, dyrektor LGD „Krajana nad Notecią”, działającej w obrębie gmin: Białośliwie, Krajenka, Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Wyrzysk, Wysoka i Złotów. Zaprezentował sposoby turystycznej promocji wymienionych obszarów, uznając za najciekawsze, wykorzystanie najmniejszej w Europie kolejki wąskotorowej. Zaprezentowano też wirtualną mapę terenów obu Lokalnych Grup Działania, przygotowaną w formie wirtualnego spaceru. Co ważne, może być ona udostępniona bezpłatnie, na stronach internetowych wszystkich samorządów. O dobrych praktykach, sposobach promocji oraz wykorzystaniu projektów unijnych, mówiły naczelnik Anna Bielejewska-Bugajewska i specjalista Agata Michalska ze Starostwa Powiatowego w Czarnkowie. W tej części uczestnicy dowiedzieli się jak wiele można zrobić dzięki współpracy lokalnego samorządu i LDG. Po przerwie kawowej, głos zabrali kolejni prelegenci. O geocachingu, czyli poszukiwaniu skarbów za pomocą odbiornika GPS, opowiadali Adam Pulit i Piotr Witecki z „Nadnoteckiej Krajny”. Zabawa polega na odnalezieniu ukrytego w terenie pojemnika ze skarbem oraz odnotowaniu tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Gra ma charakter międzynarodowy. W Polsce znajduje się blisko 25 tysięcy skrytek, z których około 80% jest jeszcze aktywnych. Skrytki zostały zlokalizowane już ponad milion razy, co świadczy o wielkiej popularności pomysłu. Inną grę - „questing”, zaproponowała Aleksandra Warczyńska z Pracowni Krajoznawczej Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Ta forma turystyki aktywnej, ma odpowiedzieć, jak w niebanalny sposób zabawić nastolatka, mamę i tatę, a nawet dociekliwego dziadka i babcię. Podczas wycieczki rodzina, przyjaciele, znajomi, mają tym razem odkrywać skarby historii, architektury oraz przyrody. Wszystko ma się odbywać w atrakcyjnej formie harcerskich podchodów lub gier terenowych. Konferencja, przygotowana przez sąsiadujące z sobą Lokalne Grupy Działania, pokazała konieczność budowania wspólnych programów. Turystyka nie zna granic. Niezbędna jest analiza wspólnych wartości oraz wykorzystanie ich do kreowania ciekawych produktów turystycznych. W naszym regionie, jak zauważono, tworzyć ich można bez liku.

 

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | P.Keil | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki