Przyjaciele z Niemiec w Czarnkowie

30.08.2015

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 10)

 

W dniach 31.07.-03.08.2015 r. Miasto Czarnków odwiedzili przyjaciele z niemieckiego, partnerskiego Miasta Gadebusch w ramach projektu pn.”Człowiek i przyroda w Miastach Partnerskich: Czarnków i Gadebusch”, dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Program wizyty był bardzo intensywny.

REKLAMA

Powitanie Przyjaciół z Niemiec odbyło się w piątek 31. lipca o godz. 16:00 w Ratuszu, gdzie zorganizowano spotkanie z Burmistrzem, Przewodniczącym Rady oraz goszczącymi rodzinami z Czarnkowa. Po około godzinnym spotkaniu przy kawie i torcie delegacja z Niemiec udała się wraz z goszczącymi rodzinami do domów, aby odpocząć po kilkugodzinnej podróży i przygotować się na wizytę w Kinie Światowid.

Około godz. 20:00 przyjaciele z Gadebusch wraz z goszczącymi rodzinami spotkali się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie powitał ich Dyrektor MCK w Czarnkowie Pan Jan Pertek. Po przedstawieniu zadań realizowanych przez MCK wszyscy udali się do nowego Kina Światowid, które zrobiło na naszych gościach olbrzymie, bardzo pozytywne wrażenie, a jeszcze większe wrażenie zrobiła prezentacja możliwości projekcji trójwymiarowej i jakość dźwięku Dolby Digital Sorround. Po prezentacji możliwości technicznych nowego kina, odbyło się seminarium „Dolina Noteci, jako fragment Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 Berlin – Kaliningrad”. Podczas którego, zostały zaprezentowane filmy w wersji niemieckiej dot. szlaków wodnych: Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 Berlin - Kaliningrad oraz Wielkiej Pętli Wielkopolski, których rzeka Noteć i Marina w Czarnkowie są integralną częścią i wchodzą w skład tzw. „Doliny Noteci”. Wprowadzenia do tematyki zaprezentowanych filmów dokonał Burmistrz Miasta Czarnków Franciszek Strugała, który przez wiele lat był Prezesem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich i ta tematyka jest mu bardzo bliska. Projekcje zakończyły się prawie o godz. 22-iej i pozostał już tylko czas na odpoczynek przed sobotnimi punktami bardzo intensywnego programu.

Sobotni dzień (1. sierpnia), po za krótkim czasem wolnym na ewentualne zakupy, wypełniony był bardzo szczegółowo. O 11:30 wszyscy uczestnicy projektu udali się autobusem do Ujścia, gdzie czekał już na nich statek Wł. Łokietek. Po bezpiecznym wejściu na jego pokład rozpoczął się około 4 godzinny rejsy do Czarnkowa. W czasie rejsu odbyła się druga część seminarium „Dolina Noteci, jako fragment Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 Berlin – Kaliningrad” oraz warsztaty fotograficzne zatytułowane: "Bogactwo Przyrody Nadnoteckiej", które poprowadził czarnkowski pasjonat i mistrz fotografii Sławomir Czarnecki. Miejsce seminarium oraz warsztatów o takiej tematyce nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem gdzie jak nie na statku płynącym urokliwą rzeką Noteć można dowiedzieć się najwięcej „na żywo” o bogactwie przyrody Doliny Noteci, będąc nią otoczony. Uczestnicy przedmiotowych warsztatów fotograficznych mogli zapoznać się także z gotowymi zdjęciami ukazującymi przyrodę „Doliny Noteci” autorstwa Sławomira Czarneckiego z jego poprzednich rejsów statkiem po Noteci. Każdy uczestnik warsztatów fotograficznych robił także bezpośrednio zdjęcia podczas rejsu, aparatem jaki akurat posiadał, od najprostszych, poprzez te wbudowane w smart fony , a skończywszy na profesjonalnych lustrzankach wyposażonych w super obiektywy. Odbyty ponad 4 godzinny rejs po Noteci wraz z seminarium „Dolina Noteci, jako fragment Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 Berlin – Kaliningrad” oraz przeprowadzony warsztat fotograficzny "Bogactwo przyrody nadnoteckiej" przyczynią się do aktywizacji i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego w obu krajach poprzez wspólną integrację i wymianę doświadczeń, związanych z dbałością o środowisko naturalne w obu regionach. Zrealizowany projekt przyczynił się także do podniesienia kwalifikacji osób zaangażowanych w dokumentację fotograficzną regionów poprzez uczestnictwo w przedmiotowym warsztacie fotograficznym.

Po ponad 4 godzinnym rejsie, około godz. 16:30 statek przycumował do nabrzeża czarnkowskiej Mariny, a już na 18:00 zaplanowane zostało uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej ukazującej zdjęcia z miasta partnerskiego pn. „Człowiek i przyroda w Gadebusch i okolicy”. Wystawa została zorganizowana w ramach przedmiotowego projektu "Człowiek i natura w miastach partnerskich: Gadebusch i Czarnków" dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (http://fwpn.org.pl/)

Na uroczyste otwarcie wystawy przybyli goście z Gadebusch, mieszkańcy Czarnkowa, w tym również przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego, Miasta Czarnków oraz Gminy Czarnków, a także posłanka Maria Małgorzata Janyska. Na wystawie zaprezentowanych zostało 101 zdjęć ukazujących, zgodnie z nazwą wystawy, ludzi i przyrodę w Gadebusch - partnerskiego Miasta w Niemczech oddalonego od Czarnkowa o około 500 km. Zapraszamy do obejrzenia tej wystawy, która na pewno zachęci wiele osób do wybrania się w podróż do naszego, zaprzyjaźnionego Miasta w Niemczech aby na żywo zobaczyć te wszystkie piękne miejsca i poznać miłych i przyjaznych ludzi. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: były burmistrz Gadebusch Rudolf Pieper i jednocześnie inicjator współpracy pomiędzy oboma Miastami oraz Franciszek Strugała - Burmistrz Miasta Czarnków i Jan Pertek – Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie.

Sobotni wieczór zakończyło wspólne spotkanie gości z Gadebusch wraz z rodzinami goszczącymi oraz przedstawicielami władz Miasta w Miejskim Centrum Kultury przy akompaniamencie polskich i niemieckich piosenek.

Kolejny dzień roboczy (niedziela, 2. Sierpnia) w projekcie „Człowiek i przyroda w Miastach Partnerskich: Czarnków i Gadebusch” dofinansowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął się zwiedzaniem Czarnkowa.

Na początku Burmistrz osobiście pokazał kilka aktualnie realizowanych inwestycji w Czarnkowie, tj. m.in. nowe boisko i miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 1. Goście z Niemiec byli pod wrażeniem prowadzonych inwestycji i tempa ich realizacji od etapu projektu do wykonania. Przyznali, że u nich w Niemczech cały proces trwa znacznie dłużej. Kolejnym punktem zwiedzania Czarnkowa był taras widokowy skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Czarnków i „Dolinę Noteci”. Następnie udano się bus’em na obwodnicę Czarnkowa, zarówno na odcinek już oddany do użytku, jak i na odcinek, który jest jeszcze zamknięty, ale dzięki uprzejmości pracujących, mimo niedzieli, budowniczych czarnkowskiej obwodnicy, goście z Niemiec mogli pojechać także zamkniętym jeszcze odcinkiem, aż do ronda przy moście na Noteci. Na trasie zwiedzania Czarnkowa nie mogło także zabraknąć nowoczesnego kompleksu basenów z krystalicznie czystą, podgrzewaną wodą.

Jednak po drodze goście z Niemiec wraz z osobami, które dbały o prawidłowy przebieg całej wizyty zatrzymali się przy pamiątkowych kamieniach upamiętniających podpisanie Umowy Partnerskiej pomiędzy Czarnkowem a Gadebusch w roku 2008. Pamiątkowe kamienie zostały posadowione w tym miejscu w roku 2013 z okazji 5-lecia oficjalnego partnerstwa pomiędzy oboma Miastami.

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu w tym szczególnym miejscu, przyszła pora na kolejną czarnkowską perełką czyli kompleks basenów z krystalicznie czystą, podgrzewaną wodą. Goście z Niemiec ponownie byli bardzo zachwyceni tym co zobaczyli, a że akurat pogoda dopisała i słońce grzało w tym dniu bardzo mocno, to frekwencja na basenach również dopisała, co dodatkowo wzmocniło , już i tak bardzo pozytywny wizerunek tego wspaniałego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Gdyby nie napięty program i konieczność trzymania się harmonogramu, to wszyscy bardzo chętnie skorzystali by z ochłody w krystalicznie czystej wodzie czarnkowskich basenów. Kolejnym miejscem na trasie wycieczki po Czarnkowie był park miejski, w którym malowniczo jest położona, jedyna w Wielkopolsce, skocznia narciarska, a także urokliwy amfiteatr i elegancka restauracja, w której goście z Niemiec zjedli obiad, aby mieć siły do tego co czekało ich na czarnkowskiej Marinie.

A w tym czasie na Marinie, już od godz.13:00 trwało coroczne „Święto Noteci”, którego organizatorem jest OSiR w Czarnkowie. Celem tej imprezy jest m.in. promocja czarnkowskiej mariny i zbliżenie mieszkańców oraz przybyłych turystów do rzeki Noteć, nad którą malowniczo położone jest Miasto Czarnków. W tym szczególnym dniu organizowane są liczne atrakcje na terenie Mariny w Czarnkowie. Jednym z ważnych elementów tego Święta Noteci jest sportowa rywalizacja pomiędzy Czarnkowem a zaprzyjaźnioną Gminą Drawsko, na terenie której także funkcjonuje Marina. W tym roku jednak, miejsce Gminy Drawsko zajęli goście z partnerskiego, niemieckiego Miasta Gadebusch, którzy, jak już wcześniej wspomniano przyjechali do Czarnkowa w ramach projektu pn.: Człowiek i przyroda w Miastach partnerskich : Czarnków – Gadebusch”, dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej. Gościom z Niemiec bardzo podobała się czarnkowska Marina oraz byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w tej wspaniałej imprezie. Po zaciętej rywalizacji w duchu „fair play” goście z Niemiec zwyciężyli i otrzymali pamiątkową tarczę z dwoma toporkami oraz herbem Miasta Czarnków, którą odebrał wiceburmistrz Miasta Gadebusch Pan Wolfgang Joop.

Wszystko co miłe, niestety szybko się kończy. W poniedziałkowy poranek, około godz.9-tej przyszedł czas pożegnania. Wolfgang Joop – wiceburmistrz Gadebusch podziękował za tak miłą i udaną wizytę oraz za możliwość uczestniczenia w tym wartościowym projekcie. Również burmistrz Czarnkowa – Franciszek Strugała podziękował gościom z Niemiec za wizytę w Czarnkowie i udział w przedmiotowym projekcie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby ta wizyta w ramach omawianego projektu mogła odbyć się zgodnie z zaplanowanym programem. Specjalne podziękowania zostały skierowane do czarnkowskich rodzin, które gościły w swoich domach przyjaciół z Niemiec.

Zrealizowanie przedmiotowego projektu, m.in. dzięki dofinansowaniu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej przyczyni się do podniesienia jakości współpracy dwustronnej obu partnerów oraz będzie skutkowało dalszym rozwojem i zacieśnianiem stosunków pomiędzy mieszkańcami miast partnerskich - Czarnkowem i Gadebusch, z korzyścią dla ich mieszkańców.

Źródło: czarnkow.pl / Opracowanie: Grzegorz Wójcik – promocja@czarnkow.pl | foto: czarnkow.pl

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki