Czarnków: Wernisaż wystawy

Zaledwie 20 kilometrów na południe od Czarnkowa znajduje się niewielka miejscowość, z którą związane są losy jednego z największych polskich podróżników – Kazimierza Nowaka. 4 listopada 1931 roku wyjechał on na swym rowerze z Boruszyna (gm. Połajewo), rozpoczynając tym samym pięcioletnią wyprawę do Afryki. Ten reportażysta i fotograf odbywał ją samotnie, rowerem i pieszo, konno i na wielbłądach, czółnem i łodzią – przemierzył wówczas kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując łącznie 40 000 kilometrów.

Niemal osiemdziesiąt lat później, grupa polskich podróżników i miłośników Kazimierza Nowaka zorganizowała sztafetową wyprawę jego śladami. Afryka Nowaka to bezprecedensowy społeczny projekt, w który zaangażowanych było kilkaset osób, a ponad 150 osobiście wzięło udział w poszukiwaniu śladów Polaka na trasie jego wędrówki. Głównym założeniem sztafety była popularyzacja historii Kazimierza Nowaka, ponieważ jego wyczyn oraz dorobek reporterski nie zostały wcześniej należycie docenione. Przez ponad dwa lata (2009 - 2012), wykorzystując podobne środki lokomocji co Nowak, współcześni podróżnicy odtwarzali najwierniej jak to możliwe trasę jego afrykańskiej wyprawy.

13 marca 2017 roku, zapraszamy do Czarnkowskiego Domu Kultury, na wernisaż wystawy kilkudziesięciu zdjęć ilustrujących 813 dni Afryki Nowaka. Ekspozycję uświetniają również zdjęcia Kazimierza Nowaka wykonane w latach 1931 - 1937. W spotkaniu weźmie udział uczestnik i współorganizator projektu: Norbert Skrzyński. Początek o godzinie 18:00.

To może Cię także zainteresować:
Czarnków: Od Niemena do Cohena
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 20-25.11
Policjanci pomagają osobom bezdomnym

red. | źródło: kontakt@ddwlkp.pl | foto: kontakt@ddwlkp.pl

Komentarze