Ortodonta: specjalista od zdrowia

22.11.2017

Bardzo rzadko o ortodontach mówi się w kontekście zdrowia jamy ustnej. Aparaty nazębne są raczej przedstawiane jako sposób na usunięcie wad zgryzu, którym przypisuje się głównie znaczenie estetyczne. To błędne podejście.

REKLAMA

Czy krzywe zęby częściej chorują?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie twierdzenie byłoby absurdem. Zębom w zasadzie wszystko jedno, czy rosną prosto, czy krzywo. Może się niewygodnie gryźć albo kiepsko wyglądać, ale zdrowie? Nie, raczej się nie zmieni, prawda?

Niekoniecznie. Wady zgryzu, a więc wzajemne przesunięcia zębów, powodują zmianę wielkości powierzchni dostępnych i przerw między zębami. Nawet stosunkowo niewielkie przesunięcia mogą stać się przyczyną utrudnień w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Zęby nachodzące na siebie utrudniają szczotkowanie, szybciej pokrywają się kamieniem i łatwiej gromadzą się na nich resztki jedzenia. Stąd już prosta droga do próchnicy.

Po drugie przesunięcia zębów nie dotyczą tylko ich części widocznej nad dziąsłem. Przechylają się także szyjki i korzenie, co poza dolegliwościami związanymi z mechanicznym uciskiem, może powodować permanentny stan zapalny. A w stanie zapalnym łatwiej dochodzi na przykład do cofania dziąseł, odsłaniania szyjek i nadwrażliwości.

Sama wada zgryzu więc na zdrowie nie wpływa, ale mimo wszystko może nieść ze sobą przykre skutki. Warto więc poszukać sposobu na niwelowanie najlepiej niewielkich wad, zanim ich skala się zwiększy.

Po pomoc do ortodonty!

Ortodonta, który profesjonalnie dobierze rodzaj środków leczniczych i sposobów niwelowania wad zgryzu to specjalista na wagę złota. W dużych miastach zwykle drogi, ale dobry specjalista się znajdzie, natomiast w mniejszych miejscowościach bywa z tym ciężko. Co mają więc zrobić osoby, które chcą zapobiegać wszystkim problemom związanym z wadami zgryzu? Gdzie znajdzie się dobry ortodonta? Szczecin od jakiegoś czasu ma już dobry gabinet, podobnie wiele innych miast średniej wielkości. Z jeszcze mniejszych miejscowości trzeba będzie jednak pojechać trochę dalej.

Warto, ponieważ kiepski ortodonta nie będzie w stanie każdemu pomóc. Dostęp do odpowiednich technologii, produktów i oczywiście doświadczenie są niezbędne, jeśli seria wizyt ma przynieść oczekiwany skutek.

Czy ortodonta może zaszkodzić?

Zdarza się, że wizyta u ortodonty nie jest końcem, ale dopiero początkiem problemów. Tak zdarza się po wizycie u kiepskiego specjalisty – opieka ortodontyczna nie może bowiem ograniczać się do założenia aparatu, tylko musi objąć także instruktaż prawidłowej higieny i samokontroli stanu zdrowia jamy gębowej. Jeśli twój ortodonta pominął te elementy, to mamy złą wiadomość – prawdopodobnie niewiele ci pomoże.

Źródło: materiał partnera

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki