„Zapomniane historie”

20.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#film   #trzcianka   

„Zapomniane historie” - to cykl filmów dokumentalnych autorstwa Zbysława Kaczmarka, przygotowywany przez ekipę TVP3 w Poznaniu. W marcu filmowcy gościli w Trzciance, gdzie kręcili zdjęcia do filmu o losach członków konspiracyjnej organizacji „Grunwald”, działającej w Trzciance na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia.

 

Organizacja została założona wiosną 1950 roku przez Witolda Majewskiego, późniejszego dowódcę, i skupiała w swoich strukturach dwudziestu członków, w głównej mierze młodzież z trzcianeckiego liceum ogólnokształcącego. Głównym celem organizacji była walka z systemem komunistycznym. Do zadań "Grunwaldowców" należało zbieranie materiałów wybuchowych i broni, wydawanie broszurek propagandowych, napisy na murach, a także wyszukiwanie kontaktów z innymi organizacjami antykomunistycznymi. Pierwsi członkowie złożyli przysięgę w kwietniu 1950 r. Przez dwa marcowe dni roku 2017 (22.03 – 23.03) ekipa Zbysława Kaczmarka kręciła sceny do filmu o „Grunwaldzie”.

W zdjęciach do filmu wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance, Wiktoria Wiewiórka, Dominika Zalewska, Kinga Duraj, Patrycja Dominiczak, Wojciech Barczak, Sławomir Aftarczuk, Karol Szabanowski, Jan Koźlarek, Maciej Majewski i Wiktor Styczeń. W filmie pojawiają się również członkowie „Grunwaldu”, Wanda Skrzyńska – Kaletka (ps. „Pola”), i Józef Urbanowicz (ps. „Pantera”). Film miał swoją premierę siódmego kwietnia, można go obejrzeć na stronie TVP3 Poznań, pod linkiem http://www.poznan.tvp.pl/29862793/07042017

 

 

To może Cię także zainteresować:
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 20-25.11
Trzcianka: 40 lat Chóru Cantilena
Potrącenie dziecka na "pasach"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl / Piotr Urbaniak Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: facebook.com/promocjaPCT

Komentarze