Liceum zadbało o oprawę techniczną oraz dobre samopoczucie wszystkich uczestników. Ze strony liceum opiekę nad imprezą sprawowały nauczycielki języka niemieckiego pani mgr Alina Gorczyńska i pani dr Marta Bzdręga-Felcyn. Jury powołane zostało przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku, w konkursie brało udział 160 uczestników, tj. 10 zespołów z różnych szkół.
Turniej rozpoczął się uroczystym powitaniem gości i jury. Uczestników turnieju oceniali: pani Jadwiga Mądrzak-Chromińska - przewodnicząca jury, pani Monika Bekker-Goska, pani Joanna Olszewska, pani Stanisława Horoszkiewicz-Wołk oraz pani Agnieszka Miela.
Turniej otworzyły zmagania szkół podstawowych. Drugą część imprezy stanowił występ Gimnazjum Nr 1 w Trzciance oraz Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance. Fundatorami nagród i sponsorami Turnieju byli: Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, CDN w Pile, Rada Rodziców przy LO w Trzciance, Hurtownia Warzyw i Owoców „Kasztelan” p. Wojciech i Anna Kasztelan, Gabinet dentystyczny Agnieszka Czapiewska-Kawczyńska, pani Jolanta Szymczak-Owczarek, P.H.U. „Czajka” pan Wiesław Chmielewski, pani Justyna Nowicka, pan Maciej Pawłowski, Firma ‘Kobex” pan Radosław Kołodziejczyk, którym bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe lub rzeczowe turnieju.
W kategorii szkół podstawowych wzięło udział 8 zespołów. Jury przyznało w tej kategorii następujące nagrody:
I nagroda - Szkoła Postawowa w Lubaszu
II nagroda - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Chodzieży
III nagroda - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie
Wyróżnienie- Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy
Jury wręczyło także nagrody indywidualne, wyróżnienia dla najlepszych aktorów, doceniając ich talent aktorski. Nagrody otrzymały osoby grające w przedstawieniach role Hänsel, Klausa, Opa, Lehrerin, Goldfisch i Sandmännchen.
W kategorii szkół gimnazjalnych wystąpił 1 zespół: Gimnazjum Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance. Z uwagi na występ tylko 1 zespołu, jury odstąpiło od przyznawania miejsca w tej kategorii i nagrodziło zespół za występ i udział w turnieju. Podobnie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zgłosił się również jeden zespół: Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Trzciance. Zespół pod kierunkiem nauczycieli j. niemieckiego p. Aliny Gorczyńskiej i Marty Bzdręgi-Felcyn został nagrodzony podobnie za udział i występ w konkursie. Nagrodę indywidualną otrzymała uczennica naszego liceum Zuzanna Lasyk za główną rolę - Chopina - w przedstawieniu „homeland-Heimat”.
Występ Liceum Ogólnokształcącego został zrealizowany jako kontynuacja projektu FRSE (Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji) programu COMENIUS przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Wstęp licealnego zespołu był adaptacją scenariusza wypracowanego wspólnie przez uczniów gimnazjum Lehrte oraz Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance oraz szkolnych koordynatorów projektu Alinę Gorczyńską oraz Thilo Lauseckera, a premiera spektaklu w języku angielskim odbyła się na scenie w Niemczech w 2012r.
Głównymi nagrodami w konkursie były wysokiej jakości drukarki oraz magnetofony z opcją USB ufundowane przez Starostę Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Dyrektora CDN w Pile oraz Radę Rodziców przy LO w Trzciance.
Obserwatorami tegorocznych zmagań uczestników byli także uczestnicy wymiany międzynarodowej z gimnazjum w Lehrte, które jest miastem partnerskim Trzcianki. Niemieccy nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w obradach jury i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Turniej bardzo podobał się niemieckim uczniom, którzy byli pod wrażeniem umiejętności językowych i aktorskich wszystkich uczestników turnieju, a w szczególności tych najmłodszych. Nauczyciele przygotowujący swoje zespoły dołożyli wszelkich starań, aby zaprezentować się jak najlepiej na scenie. Należy docenić przede wszystkim zaangażowanie w przygotowanie bardzo pracochłonnych dekoracji i pracę nad realizacją przedstawienia. Po występach wszystkie zespoły mogły miło spędzić czas przy poczęstunku w licealnym „Piekiełku”.
Organizatorzy mają nadzieję, że przyszłoroczny jubileuszowy Turniej Małych Form Scenicznych „Język niemiecki na scenie” będzie równie udany i przyciągnie większą liczbę zespołów niż w tym roku. Zapraszamy gorąco już dziś!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.
Źródło: trzcianka.pl | E.Sarna