Bezpieczeństwo nad wodą

17.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#woda   #jezioro   #basem   #wakacje   #ratownik   #lubasz   #trzcianka   #czarnków   

Zabawa i odpoczynek, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Trzy jeziora w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim są strzeżone przez ratowników wodnych. W Czarnkowie można również skorzystać z nadzorowanych odkrytych dwóch basenów. Atrakcji nie brakuje, dlatego warto odwiedzać obiekty wodne w wolnych chwilach.

W Trzciance ratownicy pilnują bezpieczeństwa w dwóch miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Jezioro Długie popularnie zwane „Logo” oraz Sarcz dysponują dużą liczbą sprzętu wodnego. Na plaży i w wodzie można uprawiać różne sporty pod opieką ratowników Drużyny WOPR „Anioły” Trzcianka. Wyznaczone ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne prowadzą przez piękne miejsca, dlatego warto wybrać się na spacer całą rodziną. Ze wszystkich gmin w naszym powiecie, aż trzy jeziora są strzeżone.

- W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim strzeżone kąpielisko znajduje się w Lubaszu. W Trzciance mamy natomiast dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli. Wszystkie są strzeżone przez drużynę WOPR „Anioły” Trzcianka. Inne gminy nie mają ratowników lub zatrudniają ich na tzw. dyżury godzinowe – mówi Adrian Hałuszka, WOPR Trzcianka.

Kąpielisko strzeżone na jeziorze Lubaskim przy Gminnym Ośrodku Kultury to aż 120 metrów linii brzegowej. Plaża jest zadbana, a o bezpieczeństwo dbają wykwalifikowani ratownicy wodni. Atrakcji można znaleźć tutaj wiele.

- Nasze jezioro w Lubaszu strzeżone jest przez dwóch ratowników w godzinach 10:00-18:00. Można wypożyczyć u nas sprzęt wodny. Przy plaży znajduje się także plac zabaw. Gmina Lubasz dba o bezpieczeństwo nad jeziorem i stara się je utrzymać w odpowiedniej czystości. Gdy jest pogodnie, obiekt wodny odwiedza duża liczba osób – mówi Sławomir Magdziarz, dyrektor GOK z Lubasza

W okresie letnim warto również odwiedzić basen w Czarnkowie, który cieszy się dużą liczbą chętnych. Obiekt bardzo dobrze prosperuje, dlatego odwiedzają go ludzie z całej Polski, w szczególności obozowicze. Do dyspozycji są dwie niecki. Sportowy o wymiarach 20m x 50m oraz rekreacyjny 10m x 20m. Temperatura wody wynosi 28°C. Odpoczywające osoby mogą czuć się tu bezpiecznie, bo obiekt zabezpieczają WOPR „Anioły” z Trzcianki. Ponadto jest tam monitoring.

- W trosce o bezpieczeństwo dwa baseny obstawia trzech ratowników, a w upalne dni nawet pięciu. Wszyscy mają pełny pakiet uprawnień i ukończone odpowiednie kursy. Jakość wody jest doskonała, prawie 10 razy lepsza od norm. W upalne dni baseny odwiedza nawet 1500 osób – mówi Krzysztof Cimoszko, dyrektor OSiR w Czarnkowie.

Czujni są również powiatowi funkcjonariusze policji, którzy w okresie letnim prowadzą wzmożone patrole.

- W ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” czarnkowscy policjanci na terenie całego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego prowadzą akcję informacyjno-edukacyjną poświęconą bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Działania i taktyka pełnienia służby w okresie letnim w głównej mierze polega na patrolowaniu plaż, deptaków, rejonów lokali gastronomicznych, dróg dojazdowych do jeziora i pomostów, a także terenów przyległych do kąpielisk. Ponadto planowane są patrole wodne z wykorzystaniem policyjnej łodzi motorowej, co ułatwi podejmowanie interwencji w związku z amatorskim połowem ryb wśród osób, które nie posiadają karty wędkarskiej, nie stosowaniem się do zakazu kąpieli czy też kontrolą nad prawidłowym korzystaniem przez wypoczywających ze sprzętów takich jak skuter wodny, łódź motorowa, materac, kajak, czy rower wodny – mówi Justyna Przybył, Policja Powiatowa w Czarnkowie.

Okres wakacji to radosny czas odpoczynku i zabawy. Okoliczne akweny oferują wiele atrakcji. Można wybrać się na spacer po wyznaczonych ścieżkach rowerowych i szlakach turystycznych. Woda może stanowić zagrożenie, dlatego warto być zawsze czujnym i pamiętać o numerach alarmowych dla bezpieczeństwa swojego i bliskich. Jeszcze przypominamy numery telefonów, które warto zawsze pamiętać: Policja-997, Straż Pożarna-998, Pogotowie ratunkowe-999, numer alarmowy-112.

 

To może Cię także zainteresować:
Czarnków: Od Niemena do Cohena
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 20-25.11
Policjanci pomagają osobom bezdomnym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | Joanna Żylińska Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl

Komentarze