9 września przedstawiciele sołectw, władze gminy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście zgromadzili się, by wspólnie podziękować za zebrane płody rolne. Głównym punktem obchodów była dziękczynna msza dożynkowa z ofiarowaniem plonów ziemi i pobłogosławieniem chleba – owocu ziemi i pracy rąk ludzkich symbolizującego życie, radość, sytość i szczęście. Uroczystą mszą św. dziękczynną odprawił w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli Ks. Proboszcz Andrzej Leda w asyście Księży: Piotra Matuszewskiego i Sławomira Olejniczak. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował z wroniecką orkiestrą dętą na czele na plac przy Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część niedzielnej uroczystości. Oficjalnego otwarcia części artystycznej dożynek dokonała pani Maria Dembska i pani Sołtys – Ewa Jerzy witając przedstawicieli Rolników; Starościnę – Grażynę Dymek z Piłki i Starostę – Jarosława Krępułę z Chełstu, Rolników, mieszkańców oraz przybyłych gości. Wójt – Marek Tchórzka podziękował rolnikom za ich całoroczny trud oraz przyjął z rąk Starostów Dożynkowych chleb, który Gospodarze rozdzielili między obecnych. W imieniu Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiegogłos zabrał Tadeusz Wachowiak – członek zarządu. Obrzęd dożynkowy ze śpiewem, tańcami i rytuałem przekazania plonów ziemi przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej z Pęckowa. Kolejnym ciekawym punktem programu był występ młodzieży z Pęckowa, którzy w swoim skeczu opowiedzieli o rolniku, który dzięki pomocy UE zakupił nowy ciągnik.
Dożynki były doskonałą okazją dla Państwa Marii i Antoniego Mądrawskich Pęckowa, którzy tego dnia podziękowali wszystkim rolnikom i ludziom dobrej woli za okazane im wsparcie na rzecz rekompensaty strat losowych w ich gospodarstwie.
Oprócz wielu atrakcji związanych z występami na scenie organizatorzy zadbali także o najmłodszych uczestników, którzy oprócz bezpłatnego korzystania z dmuchanych urządzeń mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach przygotowanych przez Stowarzyszenie Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania.
O godz. 18.30 na scenie pojawiła się gwiazda dożynek „MONA LISA”, która bawiła publiczność niedzielnego święta przez ponad godzinę.
Jak co roku został ogłoszony konkurs na „Rolnik roku 2012”, „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, oraz ogłoszone zostały wyniki konkursu „Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”. Komisje konkursowe przyznały następujące miejsca:
„Rolnik Roku 2012”
- Grażyna Zenon Dymek – I miejsce w produkcji mleka w 2011 r.
- Ewa Grzegorz Ślusarczyk – za przeprowadzenie znaczących inwestycji w gospodarstwie rolnym w roku 2011
„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”
1m sołectwo Chełst
2m sołectwo Drawsko
3m ex aequo sołectwo Pęckowo i Moczydła
4m Świetlica Wiejska w Pęckowie
Wyróżnienia: sołectwo: Kamienni, Kwiejce i Drawski Młyn
„Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”
Im w kategorii dom jednorodzinny – Bogusława Piotr Hellwig z Kamiennika
Im w kategorii ogródek przydomowy – Zenon Sotek z Kamiennika
Im w kategorii zagroda wiejska – Paulina Jarosław Królik z Kamiennika
w kategorii wieś – wieś Pęckowo