Uczestników przed kościołem powitał ksiądz proboszcz Maciej Grześ, który podczas kazania podziękował za trudy codziennej rolniczej pracy i zaangażowanie w uroczystości, które miały miejsce w sanktuarium w minionych tygodniach.
Drugą z części niedzielnego wydarzenia uroczyście otworzył wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, a zaproszeni goście wśród których pojawili się Dyrektor Gabinetu Wojewody Michała Zielińskiego Marta Deleszyńska, Radny Sejmiku Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz, Członek Zarządu Powiatu Jan Pertek, przyłączyli się do słów uznania i życzeń sukcesów, włodarza gminy, kierowanych do rolników.
W imieniu ministra Grzegorza Piechowiaka oraz posła Krzysztofa Paszyka zostały odczytane listy gratulacyjne, których na ręce organizatorów ze strony parlamentarzystów, również szczebla wojewódzkiego napłynęło kilkanaście.
Tradycyjny obrzęd chleba przygotował Zespół Śpiewaczy Borówczanki, a gospodarze dożynek Małgorzata Kowal i Zbigniew Graj z Sołectwa Krucz, przekazując bochen chleba z tegorocznych zbóż, prosili by „Dzielić go tak, aby go nie zabrakło”.
Nieodłączną częścią Gminnych Dożynek jest konkurs, w którym sołectwa prezentują wieniec i korowód. W tym roku publiczność miała okazję podziwiać wieńce z dziesięciu wsi sołeckich, za co należą się słowa uznania dla sołtysów i mieszkańców. Trudny orzech do zgryzienia miała komisja konkursowa w składzie: pani Justyna Przybył – Przewodnicząca, pan Władysław Dymek – prezes Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, fundatora finansowych nagród oraz pan Andrzej Macyszyn Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Radzie Gminy Lubasz. Po intensywnych obradach zwyciężyło sołectwo Bzowo-Goraj, przed Jędrzejewem i Dębe. Kolejne miejsca przypadły dla Miłkowa, Sokołowa, Sławna, Prusinowa, Krucza, Nowiny i Lubasza. Dodatkowo za piękną oprawę podczas prezentacji wieńca, uhonorowano nagrodami Sokołowo i Sławno.
Wszystkim składamy serdeczne gratulację. Podziękowania kierujemy również w stronę współorganizatorów tegorocznego święta – Sołectwa Krucz, którego mieszkańcy wraz z sołtysem Tomaszem Piechowiakiem i Rada Sołecka na czele, pięknie przystroili Amfiteatr i teren wokół niego.
Tegoroczne Dożynki Gminno Parafialne wsparły firmy i instytucje, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Dora Metal, Przemysław Cichorek Agro Handel oraz Krzysztof Kowal Tartak.
W trakcie trwania uroczystości funkcjonował również punkt szczepień, który przypomina o sytuacji panującej w kraju, a strefę dmuchańców dla dzieci i punkt grupy Retro Lubasz, z historycznymi urządzeniami rolniczymi, zakłóciła pogoda.
Kilka słów o Starostach.
Pani Małgorzata Kowal to młoda rolniczka, która wraz z mężem Remigiuszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 80,00 ha gruntów ornych. Gospodarstwo jest pokoleniowe i podobnie jak pana Zbigniewa Graja, który wraz z narzeczoną Katarzyną prowadzi gospodarstwo, ukierunkowane na produkcje mleka. Starostowie sukcesywnie powiększają i modernizują swoje gospodarstwa, co dobitnie potwierdza, że na terenie gminy Lubasz nie brakuję gospodarstw o wysokim standardzie. Wszystkim rolnikom pochylając się nad dożynkowym chlebem dziękujemy i życzymy, by wasze praca napawała dumą i przynosiła godziwe zyski.
Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.