Pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich 14 września, na terenie stadionu Centralnego Ośrodka Sportu odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP. Wieniec dożynkowy z Wielkopolski zajął III miejsce. Został przygotowany przez artystę ludowego Piotra Barańczaka ze wsi Trzemeszno pod auspicjami kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki.W skład Grupy Wieńcowej Województwa Wielkopolskiego weszli członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie”,towarzyszyła im Kapela Regionalnego Zespołu i Tańca,, Tursko”, których mieliśmy zaszczyt gościć na naszym stoisku, stwarzając niesamowitą aurę radosnego i kolorowego folkloru ludowego. Konkurs ukazał różnorodność, obyczaje i tradycję naszego kraju, a wykonane wieńce trafiły następnie do przybyłych gości, na czele z prezydentem.
Dożynkowi goście mogli oglądać Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. Nie zabrakło dobrego jadła, ludowych twórców, producentów naturalnych produktów, sponsorów oraz kół gospodyń wiejskich.
Oficjalne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę 15 września. W głównej części uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka uczestniczyła we Mszy Świętej w Kaplicy Polowej Armii Krajowej, Ceremoniale Dożynkowym i odwiedziła Miasteczko Regionów. Po raz kolejny do udziału w uroczystościach zaproszony został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujący się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Po części oficjalnej Para Prezydencka odwiedziła stoiska poszczególnych województw. Prezydent i pierwsza dama spędzili dłuższą chwilę na stoisku województwa wielkopolskiego, pełnego tradycyjnych specjałów z naszego regionu. Oprawę artystyczną stoiska podczas odwiedzin zapewnił zespół „Głogowianie” i kapela,, Tursko”.
Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dożynkowi goście próbowali regionalnych potraw, wykazując przy tym zadowolenie i zachwyt z przygotowanych dań. Swojskie jadło, rękodzielnictwo, pasja ogrodnictwa i świata pszczół, przyczyniła się do niezmiernie goszczącego uśmiechu na twarzach odwiedzających. Nasze progi odwiedził również Prezes Lokalnej Grupy Działania,, Kraina Sanu ” z województwa podkarpackiego, Pan Stanisław Wielgos. Cieszymy się ze spotkania, które wniosło dodatkowe przemyślenia, pozwoliło na wymianę doświadczeń, rozbudowanie kreatywności i nowych rozwiązań.
Promując województwo wielkopolskie prezentowaliśmy bogactwo zasobów kapitału ludzkiego, przyrodniczego oraz charakterystycznych tradycji dla naszego regionu. Tworzyliśmy stoisko wraz ze wspaniałymi ludźmi, którzy wprowadzili niesamowitą atmosferę i zbudowali wspólne wspomnienia. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do realizacji zamierzonych celów w tak ważnym wydarzeniu. Ludziom dobrego serca, za życzliwy gest, poświęcony czas i zaangażowanie.
Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce, które wykonały nieocenioną pracę na naszym stoisku, przygotowując samodzielnie wiejski chleb, wędliny, ciasto, nalewki do degustacji, a przede wszystkim przeróżne smaki serów, których smak zachwycił samą Parę Prezydencką! Dziękujemy Państwu Małgorzacie i Andrzejowi Wiśniewskim Gospodarstwo Rolno Sadownicze za przekazanie owoców na potrzeby poczęstunku gosci stoiska.
Adrianowi Hałuszka za prezentację swoich pasji. Wprowadzenie w otaczający nas świat pszczół, które nie tylko mają nam się kojarzyć z miodem, ale przede wszystkim z ważną i nieodłączną rolą zapylania w naszym ekosystemie.
Marcie Tyll, która niejednokrotnie była podziwiana za swoją wielowymiarowość, tworząc interesujące wzory, bezcenne i unikatowe wyroby rękodzielnicze
Romanowi Juszczyk, który przyczynił się do wykreowania niesamowitej ekspozycji naszego stoiska w postaci plastra miodu, używając przy tym bogactwa roślin. Wykorzystując swój zmysł estetyczny i doświadczenie w ogrodnictwie przyciągnął rzeszę podziwiających, dożynkowych gości.
Gminie Drawsko, Sołectwu Kwiejce Nowe za wykonanie wieńca dożynkowego, który zdobił i kultywował wspaniałą tradycję na naszym stoisku.
Dziękujemy firmom za pomoc, wsparcie i kreowanie naszego regionu na Dożynkach Prezydenckich w Spale: Nadleśnictwo Sarbia, PHU ,,Danex” Sp.z o.o. Sp.k. , Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Czarnków, Browar Czarnków S.A.,,Piekarnia,,Rogalik”, Piekarnia,,Bochenek”, Zakład Rzeźniczo – Wędliniarski Edmund Koczorowski, Restauracja - Hotel,,Pod Borowikiem ” za wykonanie kosza – prezentu dla Pary Prezydenckiej, w którym znalazły się regionalne wyroby z gwarancją wysokiej jakości wg tradycyjnych receptur, sponsorowane przez lokalne firmy.
Czarnkowsko - Trzcianecka LGD
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Czarnkowsko - Trzcianecka LGD
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.