Dzień Patrona w Edukacji Lubasz

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 6)

 

W dniu 6 listopada 2019 r. w szkołach im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz obchodzony był Dzień Patrona połączony ze Świętem Niepodległości. Pracownicy, zaproszeni goście oraz młodzież – pochylili się na chwilę nad trudną przeszłością naszej Ojczyzny, nad tymi, którzy budowali jej tożsamość, którzy oddali za nią życie, ginąc w ogniu bitewnym oraz walcząc orężem słowa.

REKLAMA

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się już na placu apelowym odśpiewaniem 4 zwrotek hymnu narodowego, podniesieniem flagi państwowej oraz uroczystą defiladą uczniów klas mundurowych liceum i technikum. Na uroczystości zjechali znamienici goście, wśród których znaleźli się Pani Maria Małgorzata Janyska – posłanka na Sejm RP oraz Pan Krzysztof Paszyk – poseł na Sejm RP, oraz wiele innych osobistości reprezentujących lokalne instytucje, urzędy, stowarzyszenia, partnerzy współpracujący ze szkołą oraz przyjaciele szkoły. 

„Po długich latach Polska się odradza. Jednak żadna, nawet najlepsza, organizacja nie dokona tego dzieła samemu. Do tego potrzeba sił i serc nas wszystkich" – właśnie takie słowa 26 grudnia 1918 roku wypowiedział Ignacy Jan Paderewski przed hotelem Bazar do poznaniaków. Dyrektor Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz – Renata Małecka podkreśliła, że dziś nadal aktualne pozostają słowa wypowiedziane przez patrona szkoły. Jakże ważne jest wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, wychowanie świadomych obywateli, Polaków ceniących wolność i demokrację. Polaków dbających o symbole narodowe, wrażliwych na drugiego człowieka, darzących szacunkiem każdego bez względu na kolor skóry, narodowość. Nie wolno nam zapomnieć o trudnej drodze do wolności naznaczonej krwią i ofiarami. Nie wolno nam zapomnieć o ojcach naszego narodu: Piłsudskim, Dmowskim, Witosie i Paderewskim, ani o żadnym Polaku, który zapłacił najwyższą cenę, cenę swojego życia za naszą wolność. 

Oficjalna część obchodów tego dnia poprzedzona została konkursami o charakterze wewnątrzszkolnym. W tradycję szkoły wpisały się już konkursy: wiedzy o patronie, plastyczny oraz na fraszkę. Zwycięzcy zostali uhonorowani podczas uroczystego apelu. Wręczono również pamiątkowe nagrody ufundowane przez Starostę Czarnkowsko-Trzcianeckiego dla nominowanych stypendystek do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Ponadto uczniowie klas II liceum profili: policyjnego i wojskowego oraz klasy II technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk otrzymali pamiątkowe przypinki za udział w sprawdzianie sportowo-obronnym dawniej nazywanym „Czarny Beret". 

Warto nadmienić, iżuczniowie przygotowali przejmującą część artystyczną odnoszącą się do historii II Rzeczypospolitej, roli ojców Niepodległości oraz czasów komunizmu w naszym kraju, przywołując teksty liryczne o charakterze patriotycznym i piosenki o wolności. Na scenie pojawiła się uosobiona Ojczyzna i sam Ignacy Jan Paderewski. 

Apel zakończył się złożeniem kwiatów przez dyrektor szkoły – Panią Renatę Małecką, prezes Agnieszkę Kosicką oraz dowódcę szkoły – Weronikę Szczechowską pod portretem patrona. 

11 listopada to ponowne narodziny Ojczyzny, manifestujmy nasz patriotyzm, uczmy miłości do ojczyzny, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie wolności dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. 

Niech trwają: Wolność, Niepodległość, Demokracja!


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Edukacja Lubasz / sekcja dziennikarska

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki