W sali Herbowej Ośrodka Kultury w Wieleniu odbyła się konferencja podsumowująca Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Wieleń na lata 2017 – 2023, który jest nowoczesnym narzędziem integrującym oraz naprawczym zdegradowanych przestrzeni gminy. Obejmuje takie sfery życia, jak: społeczna, gospodarcza, przestrzenno – funkcjonalna, środowiskowa czy techniczna. Zgodnie z nowym podejściem do działań rewitalizacyjnych, zadania zaplanowane do realizacji w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Wieleń, pozwolą na szeroko rozumianą aktywizację społeczeństwa.
Gmina Wieleń miejscem dla każdego
- Dzisiejsza konferencja, to podsumowanie wielomiesięcznej pracy nad ważnym dla naszej gminy dokumentem – Lokalnym Programem Rewitalizacji, który jest jednym z najważniejszych dokumentów strategicznych gminy – powiedziała Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, rozpoczynając spotkanie.
Szczegóły dotyczące partycypacji społecznej w tworzeniu Programu Rewitalizacji przedstawiła Przewodnicząca Zespołu ds. Rewitalizacji, Sekretarz Gminy Wieleń Krystyna Heppner. Zastępca Burmistrza Wielenia Jan Graczyk określił techniczne aspekty projektów, które wynikają z programu oraz kroki które zostały już poczynione co do ich realizacji. Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Wieleń na lata 2017 – 2023 w całości scharakteryzowała przedstawicielka autorów opracowania, firmy ATRIUM Zuzanna Kachlicka. Kulminacyjnym punktem uroczystego podsumowania było odsłonięcie przez Burmistrz Wielenia Elżbietę Rybarczyk makiety obszarów rewitalizowanych i podziękowanie członkom zespołu rewitalizacyjnego. Spotkanie zwieńczyła dyskusja na temat powstałego programu, podczas której głos zabrała Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska – Krupka. Po konferencji rozpoczęła się dalsza część odbywającej się tego dnia XXIX Sesji Rady Miejskiej w Wieleniu, podczas której radni jednogłośnie przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Wieleń na lata 2017-2023.
Żywy organizm planowanych zmian w Gminie Wieleń
W Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Wieleń, po przeprowadzonych szerokich konsultacjach społecznych, znalazły się Podstawowe Przedsięwzięcia Rewitalizacyjne oraz Projekty uzupełniające.
Do Podstawowych Przedsięwzięć Rewitalizacyjnych zaliczamy m.in.:
- Bulwary Nadnoteckie. Na ten projekt składa się osiem modułów szczegółowych: Bulwary; Przystań wodna „Łazienki”; Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów; „Zielona klasa”; Ścieżkę edukacyjną oraz park ornitologiczny; Szkolne ogródki; moduł Zabawa? Naturalnie! oraz Działania aktywizujące mieszkańców.
- Nowe Miasto na Nowo. Projekt ten składa się z pięciu modułów szczegółowych: Modernizacja placu przy ul. Nowe Miasto; Punkt Gastronomiczny; Targowisko Miejskie; Przedsiębiorczy Wieleń; Publiczna Przestrzeń Wystawiennicza.
- Centrum multimedialne „Mediateka”. Projekt składa się z pięciu modułów szczegółowych: Kino za rogiem; Biblioteka XXI wieku; Pracownia Nowoczesnych Technologii; Centrum Współpracy Wielopokoleniowej; Centrum Wsparcia Rodziny.
- Centrum Integracji Społecznej ARKA w Wieleniu.
- Utworzenie mieszkań wspomaganych i chronionych.
- Starsi i młodsi z nową szansą – wsparcie osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych w Gminie Wieleń.
- Życie może być piękne … zawsze. Przedsięwzięcie realizowane przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu.
Projekty uzupełniające to:
- Przystanek Edukacja.
- Modernizacja i adaptacja na cele społeczne Pałacu Sapiehów w Wieleniu. Przedsięwzięcie realizowane przez właściciela pałacu.
- Akademia Obywateli „Dwa Brzegi Noteci”.
Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Wieleń jest dokumentem strategicznym. – Dostrzegamy potencjał w rzece, w centrum miasta, które ma głębokie korzenie historyczne. Życie zaczęło się właśnie w tym miejscu, nad rzeką. Pierwsze wzmianki o grodzie wieleńskim są z początku XI w. Właśnie tędy przebiegał szlak bursztynowy. Warto postawić na zrewitalizowanie centrum naszego miasta i przywrócenie w tym miejscu życia – mówi Burmistrz Elżbieta Rybarczyk i dodaje, że Programu Rewitalizacji umożliwia Gminie Wieleń pozyskiwanie wsparcia finansowego, w tym z WRPO 2014+ (na realizację konkretnych przedsięwzięć infrastrukturalnych). Samorząd wieleński już przygotował się do tego typu inwestycji, w szczególności pod względem planistycznym i formalnym – posiada obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, a także strategię rozwoju. W każdym z tych dokumentów rzeka Noteć odgrywa kluczową rolę.
- Gmina Wieleń, której centralnym punktem jest coraz piękniejsze miasto, to atrakcyjne miejsce do życia. Wymaga jednak jeszcze wiele zaangażowania zarówno środków finansowych oraz pracy przy realizacji kolejnych inwestycji, które z wielkim zaangażowaniem podejmujemy – Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk
To może Cię także zainteresować:
Źródło: wielen.pl / Bartosz Niezborała Marcin Waśko UM Wieleń | foto: wielen.pl
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.