Kiedy w waszym życiu pojawiły się konie? Jak wyglądał początek? Czy to była miłość od pierwszego spotkania?
Bartosz: Jak większość nasze początki to przygoda w szkółce jeździeckiej jako dzieci. Oboje pamiętamy emocje- zapach koni, stajni. I wyczekiwanie na dzień w którym jedzie się na trening.
Alina: Ja cały czas miałam kontakt z końmi. Zaraz po szkole jechałam do stajni, lekcje odrabiałam szybko w szkole, żeby jak najdłużej być w stajni.
Bartosz: Do koni wróciłem po przeprowadzeniu się do Nowiny. Pierwszy koń- miały być dwa dla przyjemności. Pasja szybko się rozwinęła w hodowlę, a dalej sport.
Alina i Bartosz: Konie uzależniają w sposób niewytłumaczalny. To miłość, pasja i uzależnienie.
Jak wygląda prowadzenie Stajni, codzienne życie z tym związane? Ile koni, zwierząt obecnie znajduję się pod waszą opieką?
Bartosz: Prowadzenie stajni to styl życia któremu podporządkowane jest wszystko. Jak wszystkie żywe zwierzęta wymagają codziennej opieki i zaangażowania. Poza codziennymi zabiegami jak karmienie, sprzątanie- dochodzą zabiegi pielęgnacyjne i treningi. Ale obcowanie z końmi jest wspaniałym przeżyciem. Najwięcej mieliśmy ich 36 ale obecnie w okolicach 20.
Alina: Najczęściej pracujemy z młodymi końmi, które wprowadzamy w świat sportu, powoli małymi kroczkami. Cieszą nas postępy i sukcesy naszych końskich podopiecznych. Każdy z nich jest inny i potrzebuje innej pracy, a zadaniem jeźdźca jest wyczuć i dostosować się do konia, aby później stworzyć zgrany duet.
Czym się różnią konie startujące w wyścigach, jeździectwie, innych sportach konnych? Chodzi bardziej o temperament niż cechy fizyczne. Czy każdy koń ma dwie natury, tę spokojną anielską i drugą ognistą?
Bartosz: Na przestrzeni czasu hodowla koni bardzo ewoluowała. Dane rasy koni hodowane są do danych dyscyplin. A dyscypliny mimo że wszystkie powiązane z końmi bardzo się od siebie różnią. Dlatego np. do wyścigów potrzebne są konie wytrzymałe, szybkie i waleczne -, do skoków potrzebny jest koń o dobrej technice skoku, silny i odważny. W skrócie każda dyscyplina wymaga innych cech psychofizycznych konia. Konie tak jak my mają swoje osobowości i temperament, które ciężko zmienić dlatego tak ważne jest poznać konia i umieć z nim współpracować. Znajomość psychiki konia jest bardzo ważna w jego treningu.
Alina: Najważniejsze w obcowaniu z koniem jest zdobyć jego zaufanie, wtedy praca z nimi to duża przyjemność.
Jakie trudności, problemy mogą pojawić się w codziennym życiu u konia?
Bartosz: Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że wymagają one codziennej opieki- nie ma tu świąt, wakacji i długich weekendów. Jeżeli należycie się o nie dba można uniknąć wielu problemów. Choć uważam, że powiedzenie "końskie zdrowie" jest zdecydowanie nie trafione. To bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta. Wymagają wysokiej jakości pasz, stałego dostępu do wody i regularnych wizyt podkuwacza, lekarza weterynarii, a te używane do zawodowego sportu mają nawet swoich fizjoterapeutów.
Efektem realizacji waszej pasji jest udział w zawodach. Jak wyglądają przygotowania, dojazd, start? Czy jest to forma cyklu konkursów?
Bartosz: Zawody to dla nas ostateczny sprawdzian dla naszych treningów i pracy w "domu". Ważny dla trenera, zawodnika daje nam wiedzę co poprawić co zmienić w codziennym treningu. Zawody rozgrywane są na różnych szczeblach od regionalnych przez ogólnopolskie po międzynarodowe. Czasem są to cykle zawodów choć częściej jako pojedyncze imprezy ale często 3 dniowe. Treningi są dostosowane do kalendarza zawodów. Taki wyjazd to spore przedsięwzięcie logistyczne, spakowanie sprzętu, paszy, dokumentów. Bezpieczny dojazd na miejsce, starty, powrót to spore wyzwanie, na szczęście teraz mamy już duże doświadczenie, więc stres jest mniejszy- ale początki były różne.
Alina: Ja uwielbiam startować, dla mnie to taka "nagroda" za całą pracę włożoną w treningi i czas poświęcony w stajni. Przed startem jest ogromne skupienie, zapamiętanie trasy, wyliczenie ile kroków galopu jest między przeszkodami, jaką optymalną trasę wybrać na danym koniu. Skupienie i koncentracja są tak duże że nie słyszymy muzyki ani głosów dookoła podczas przejazdu.
Wiele mówi się o osobowości koni, czy te zwierzęta mają poczucie humoru? Jak odbierać wydawane przez nie dźwięki? Czy komunikują się między sobą, z człowiekiem?
Bartosz: To prawda każdy koń ma swoją osobowość, swój charakter i temperament. Każdy jest inny, dlatego praca z nimi jest tak fascynująca. Między sobą konie komunikują się mimiką, przyjętymi pozycjami, również rżeniem. Z ludźmi komunikują się w ten sam sposób, dlatego osoby z dużym doświadczeniem potrafią odczytać bezbłędnie przez konie wysyłane sygnały. Naprawdę znając je dobrze łatwo się domyślić co chcą nam "powiedzieć". Trafiają się urwisy, potrafią stworzyć śmieszną sytuację ale czy mają poczucie humoru, chyba nie.
Alina: Nie, raczej nie mają poczucia humoru. Konie można rozpoznać po rżeniu, każdy z nich robi to inaczej, inne dźwięki z siebie wydaje. Pokazują nam bardzo dużo, tylko musimy nauczyć się "czytać" konie.
Jak powinien zachowywać się człowiek, podczas spotkania z koniem? Nie podchodzić od tyłu, o czym jeszcze należy pamiętać?
Bartosz: Przede wszystkim naturalnie i swobodnie. Konie w sposób niesamowity wyczuwają nasze emocje, strach, złość, radość. Dlatego aby koń czuł się przy nas komfortowo nie możemy okazywać strachu i innych negatywnych emocji w przeciwnym razie i on staje się nerwowy. Konie nie lubią też hałasu i gwałtownych ruchów. A właściciele koni nie lubią jak się je dokarmia, może się to źle skończyć dla konia mimo dobrych intencji karmiących.
Alina: Tak, z dokarmianiem są problemy, pamiętajmy żeby zawsze zapytać osobę odpowiedzialną za konie, czy możemy im coś dać. Konie tak samo jak ludzie mogą być uczulone, a zbyt duża ilość np.: cukru może spowodować ból brzucha. Najlepsze są marchewki.
Ile potrzeba czasu, żeby nauczyć się jeździć konno? W jakim wieku można zacząć?
Alina: Przygodę z jeździectwem zacząć można w każdym wieku i jako 3 latek i jako 50 latek. Oczywiście dla maluchów 3 letnich są to bardziej zajęcia ruchowe niż nauka jazdy. Faktyczna nauka jazdy konnej może się rozpocząć od 6-7 roku życia. Oczywiście należy dobrać odpowiedniej wielkości konia dla dziecka. Jesteśmy ogromnymi przeciwnikami jazdy dzieci na dużych koniach. W naszej stajni dzieci uczą się jeździć na kucach. Dzieci w zawodach mogą brać udział od 8 roku życia.
Bartosz: Jeździć konno uczymy się całe życie. Ale posiąść podstawową wiedzę i umiejętności można też w zależności od zaangażowania jeźdźca i jego psychofizycznych możliwości i od częstotliwości treningów można w pół roku do roku. Z naszego doświadczenia jeżeli ktoś myśli poważnie o rozwoju w tej dyscyplinie trzy treningi w tygodniu to minimum.
Jakie macie państwo cele związane ze swoją pasją?
Bartosz: Obecnie poza treningami koni zajmujemy się też treningiem jeźdźców. Nasze cele są ściśle związane ze sportem, głównie dyscypliną skoków przez przeszkody, ale również ujeżdżenia. Aktualnie mamy zawodniczki które startują na zawodach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Mamy filozofię w treningu czy to koni czy jeźdźców do stawiania sobie celów do których dążymy. Chcemy się sprawdzać jako trenerzy na zawodach, egzaminach na odznaki jeździeckie Polskiego Związku Jeździeckiego, aby nasi zawodnicy zdobywali kolejne licencje stwierdzające ich postęp. Sport to rywalizacja, sprawdzanie się na parkurze i ciągły progres. Daje nam to ogromną satysfakcję z naszej pracy. Bardzo się cieszymy każdym sukcesem naszych zawodniczek i naszych koni.
Alina: Od 2021 założyliśmy Klub Jeździecki Stajnia Nowina i teraz z dumą prezentujemy się na zawodach we własnych barwach. Plany są bardzo ambitne jeszcze w tym roku wiele startów między innymi na zawodach międzynarodowych, ogólnopolskich ale też kilka egzaminów na odznaki i zdobycie przez nasze zawodniczki kolejnych licencji. Dziękujemy bardzo. Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do naszej stajni w Nowinie. Alina Celmerowska Bartosz Wroński
Życzę dużo zdrowia, realizacji celów i spełnienia marzeń.
Rozmawiał: Szymon Szwed
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.