Cel kampanii to podnoszenie świadomości rodziców na temat zagrożeń w Sieci, przekonanie ich, iż teraz, kiedy wszystkie dziedziny naszego życia przeniosły się do Internetu, muszą być bardzo blisko swoich dzieci. Jeśli nie nauczymy młodych osób korzystania z niego w sposób mądry i odpowiedzialny, może stać się niebezpieczną przestrzenią. Istotne jest również, aby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że w sytuacjach, które budzą w nich niepokój, warto poprosić o pomoc kogoś dorosłego.
- W naszej kampanii chcemy powiedzieć, że słowa w Internecie są jak niewidzialne pociski: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Dorośli widzą dopiero skutki agresji, ale nie zawsze łączą je z przemocą w Internecie, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna - mówi Anna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. - Naszym celem jest głośny sprzeciw przeciw normalizacji przemocy, bo to, co kiedyś było obrazoburcze, dziś już nikogo nie wzrusza. Na więcej pozwalają sobie w Internecie zarówno dorośli, jak i dzieci. Nigdy przemoc i agresja nie były tak dostępne jak dzisiaj - dodaje Anna Choszcz-Sendrowska.
Według badań NASK, prawie połowa polskich nastolatków doświadczyła agresji w Internecie, a 39% z nich nie powiedziało o tym nikomu. 47% nastolatków uważa, że dominuje tam agresja i nietolerancja, a dyskusje prowadzone są w stronę wyzwisk i obelg. Wielu przyznaje, że są w sieci poniżani (19%), zastraszani (14%), a 12% z nich doświadczyło rozpowszechniania na swój temat fałszywych informacji. Wyśmiewanie, wyzywanie, agresję w Sieci możemy nazwać skutkiem a nie przyczyną problemów. To żniwo, które zebrała normalizacja agresji i przemocy w Internecie oraz wina zmiany języka młodzieży, którym posługuje się na co dzień do opisywania otaczających nas zjawisk.
W związku z dołączeniem szkoły do akcji, w klasach IV-VIII zostały przeprowadzone zdalne, 45-cio minutowe lekcje, poprowadzone przez specjalistę ze Stowarzyszenia SOS. Rodzice i nauczyciele zostali zaproszeni do wzięcia udziału w darmowym webinarze, zwiększającym świadomość nt. cyberprzemocy. Psycholog i pedagog szkolny dalej będą rozmawiać z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami, gdyż mówiąc głośno o problemach i tworząc atmosferę współpracy – możemy zdziałać więcej.
Na stronie internetowej https://wioskisos.org/jestemzsos/ rodzice mogą znaleźć informacje o tym, jak pomóc dziecku i w jaki sposób rozmawiać z nim o problemie cyberprzemocy. Jeżeli jesteś niepełnoletni i potrzebujesz pomocy zadzwoń 116 111 bezpłatny i anonimowy telefon zaufania przeznaczony dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, czynny 7 dni w tygodniu przez całą dobę.
Jeśli wolisz napisać, na stronie www.116111.pl znajdziesz formularz kontaktowy.
Przemoc w Internecie zostawia niewidzialne rany – walczmy z nią!
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Zuzanna Tonak psycholog
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.