Kornelówka z Boruszyna - PAMIĘTAŁA!

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 10)

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa, 

dokąd pamięcią się im płaci.” 

Wisława Szymborska

REKLAMA

25 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie podsumowali akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. Znaleźliśmy się wśród 150 000 uczniów z wielkopolskich szkół, którzy włączyli się w to wydarzenie, odwiedzając miejsca pamięci znajdujące się w najbliższej okolicy. Zgodnie z założeniem złożyliśmy hołd, składając kwiaty i zapalając znicze na grobach niezwykłych ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię najbliższego regionu. Jak co roku udaliśmy się na okoliczne cmentarze w Krosinie i Boruszynie, aby tam pochylić głowy nad mogiłami powstańców wielkopolskich, którzy swe życie oddali w walce o wolność i niepodległość naszej Małej Ojczyzny. Po raz kolejny przypomnieliśmy sobie nazwiska naszych przodków, którzy 100 lat temu walczyli o to, aby każdy z nas dziś czuł się Wielkopolaninem. Korzystając z okazji, odwiedziliśmy także cmentarz ewangelicko- augsburski, by i tam dać świadectwo naszej pamięci. Znicze zapłonęły także na grobach nauczycieli i dyrektorów, którzy swe życie związali ze szkołą i przedszkolem w Boruszynie, kształcąc kolejne pokolenia młodych Polaków. Rajd na grób partyzantów od lat wpisany jest w kalendarz szkolnych wycieczek. Co roku przed Świętem Zmarłych udajemy się nad kanał Kończak, aby uporządkować grób partyzantów poległych w czasie II wojny światowej - Polaka - Erharda Żabińskiego oraz Rosjanina sierżanta Aleksandra Kowalowa. Hołd oddaliśmy także wielkiemu podróżnikowi pochodzącymi z Boruszyna - Kazimierzowi Nowakowi. Zapaliliśmy znicz pod tablicą upamiętniającą tego słynnego boruszynianina. I choć niedawno obchodziliśmy kolejny Dzień Papieski, naszą powinnością i obowiązkiem było także upamiętnienie miejsca na boisku szkolnym, gdzie od kilku lat usytuowana jest tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Pawłowi II. 

Niech tegoroczna akcja zwracająca uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o ludziach szczególnie zasłużonych będzie wyrazem szacunku zarówno dla ich życia, jak i dokonań, które pozostaną w pamięci pokoleń.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: W.M.

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki