List zarządu powiatu do Prezesa Rady Ministrów

Podczas piątkowego Konwentu Burmistrzów i Wójtów Gmin Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego włodarze samorządów gminnych opowiedzieli się za jednością powiatu. Tym samym wyrazili swoją dezaprobatę dla idei podziału powiatu, która stałaby się faktem, gdyby powstał powiat trzcianecki. Podczas spotkania wójtów i burmistrzów został odczytany list, jaki zarząd powiatu skierował do Beaty Szydło, Prezesa Rady Ministrów. List jest następstwem działań podjętych przez trzcianecki samorząd w okresie od końca czerwca do końca sierpnia br., a także stanowisk podjętych przez samorządy gminne. Poniżej treść listu.

REKLAMA

Czarnków, dnia 13 września 2017 r.

BR.002.6.2017MP

 

Pani

Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów

 

Wielokrotnie zwracała Pani uwagę na fakt, jak istotną rolę w życiu publicznym odgrywa samorząd, mówiąc, że to budowanie małej ojczyzny, w kategoriach nie tylko wspólnoty samorządowej, ale też wspólnoty wartości. Że musimy dbać o to, aby małe ojczyzny, budując swoją przyszłość, pozostawały w ścisłym powiązaniu z planami rozwojowymi powiatów i tej wielkiej ojczyzny. Zwróciła Pani uwagę na działania państwa, zmierzające w kierunku centralizacji podmiotów opartych na silnych samorządach, które będą w stanie realizować zadania swoje, jak i inne przypisane ustawami.

Kierując się poczuciem odpowiedzialności, która spoczywa na Zarządzie Powiatu, uznaliśmy za swój obowiązek poinformowanie Panią Premier o obecnej sytuacji powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i próbach zmiany jego granic oraz zasad funkcjonowania.

Pragniemy podkreślić, że intencją niniejszego pisma nie jest eskalowanie napięć i konfliktów, ale rzetelne i realne przedstawienie problemu, który zaistniał w związku z inicjatywą Komitetu Miejskiego PiS w Trzciance (zał. nr 1). Funkcja, którą pełnimy, upoważnia nas do reprezentowania interesów całego powiatu i wszystkich gmin, które wchodzą w jego skład.

Dla zobrazowania sytuacji przedstawimy krótko istotne informacje o powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Powiat znajduje się w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. Od zachodu graniczy z województwem lubuskim, a od północy z województwem zachodniopomorskim. Powstał w 1998 roku w wyniku reformy administracyjnej, obejmując swoim terenem istniejące do 1975 roku dwa odrębne powiaty: czarnkowski i trzcianecki. Liczy ponad 87 tys. mieszkańców i jest drugim pod względem powierzchni powiatem w Wielkopolsce. W skład powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego wchodzi osiem gmin: miasto Czarnków, gmina Czarnków, gmina Trzcianka, gmina Drawsko, gmina Lubasz, gmina Połajewo, gmina Krzyż Wlkp. i gmina Wieleń.

Powiatowe jednostki organizacyjne koncentrują się głównie w Czarnkowie i Trzciance. Powiat prowadzi dwa szpitale, w Czarnkowie i Trzciance. Obie lecznice mają wypracowane dobre kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, obie znalazły się również w tworzonej sieci szpitali. W zakresie polityki edukacyjnej, powiat zarządza następującymi szkołami: Licea Ogólnokształcące w Trzciance i Czarnkowie, Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie i Trzciance, Zespół Szkół Technicznych w Trzciance, Zespół Szkół w Krzyżu Wlkp., Zespół Szkół Specjalnych w Gębicach i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Białej. Ponadto powiat prowadzi trzy Domy Pomocy Społecznej w Trzciance, Wieleniu i Gębicach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance, Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie z filiami w Trzciance i Wieleniu, trzy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne: w Czarnkowie, Trzciance i Krzyżu Wlkp. oraz Młodzieżowy Dom Kultury wraz z halą sportowo-widowiskową w Trzciance. Również w Trzciance, dla usprawnienia obsługi mieszkańców powiatu, utworzona została Delegatura Wydziałów Starostwa Powiatowego, świadcząca usługi administracyjne w zakresie komunikacji, geodezji oraz architektury i budownictwa. W Czarnkowie swoją siedzibę ma Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Urząd Skarbowy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia, Biuro Powiatowe ARiMR oraz Powiatowe Centrum Rolnicze. Funkcjonujący od początku powiatu taki rozkład szkół, placówek i pozostałych instytucji, jest dla potrzeb mieszkańców optymalny.

Inicjatywa Komitetu Miejskiego PiS w Trzciance spowodowała, że Burmistrz podjął działania zmierzające do powstania powiatu trzcianeckiego, który funkcjonował od 1 stycznia 1959 r. do 1975 r. Wówczas jego obszar obejmował miasto Trzcianka, gminę Trzcianka, miasto Krzyż (obecnie Krzyż Wielkopolski), gminę Krzyż oraz prawobrzeżne części (od rzeki Noteć) dzisiejszych gmin Czarnków, Wieleń i Ujście (dawne gminy Biała, Dzierżążno Wielkie, Jędrzejewo, Krzyż, Kuźnica Czarnkowska, Kuźnica Żelichowska, Niekursko, Siedlisko i Wieleń Północny (samo miasto Wieleń było w powiecie czarnkowskim). Niestety w 1998 roku powiatu trzcianeckiego nie przywrócono, natomiast na mapie administracyjnej kraju powstał powiat czarnkowsko-trzcianecki, obejmujący tereny ówczesnych powiatów: czarnkowskiego i trzcianeckiego (oprócz prawobrzeżnej części gminy Ujście). Obecnie podstawowymi argumentami przemawiającymi za utworzeniem powiatu trzcianeckiego, a tym samym podziałem powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, są uwarunkowania historyczne i fakt, że Trzcianka jest największym miastem w powiecie.

Trzeba jednak pamiętać, że powiat czarnkowsko-trzcianecki powstał w oparciu o jasno wyrażoną wolę samorządów gmin wchodzących w jego skład. Również samorządy zdecydowały o umiejscowieniu jego siedziby. Była to więc zgodna deklaracja wszystkich samorządów reprezentujących mieszkańców swoich gmin. Tylko miasto i gmina Trzcianka deklarowała chęć utworzenia siedziby powiatu w swoim mieście. Istotnym jest także fakt, że w pierwotnym podziale administracyjnym, Trzcianka przypisana została do powiatu pilskiego, a następnie na wyraźną jej prośbę przyłączona do powiatu czarnkowskiego, z propozycją zmiany nazwy na dwuczłonową: czarnkowsko-trzcianecki.

Tocząca się do dnia dzisiejszego, szeroko komentowana w lokalnych mediach, sprawa reaktywowania powiatu trzcianeckiego, zapoczątkowana została pod koniec czerwca br. W dniu 21 czerwca 2017 r. do Urzędu Miejskiego w Trzciance wpłynęło pismo adresowane do Rady Miejskiej i Burmistrza, w którym Komitet Miejski PiS w Trzciance zwrócił się z prośbą o podjęcie działań w celu przywrócenia funkcjonowania powiatu trzcianeckiego. Pismo to 3 lipca br. zostało opublikowane na stronie internetowej gminy Trzcianka. Również za pośrednictwem strony internetowej, 25 lipca br. Burmistrz zaprosił osoby zainteresowane wsparciem starań podjętych w sprawie przywrócenia powiatu trzcianeckiego, na spotkanie w dniu 31 lipca. Fakt ten szczególnie wart jest podkreślenia, bowiem Burmistrz nie zaprosił mieszkańców w celu przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji, ale jedynie osoby zainteresowane wsparciem już podjętych starań w sprawie podziału obecnego powiatu. Podczas spotkania okazało się, że trzcianecki samorząd ma już gotową, własną koncepcję i symulację podziału powiatu, a w tej sprawie dyskusji nie przewidziano. Już następnego dnia relację ze spotkania opublikowano na stronie internetowej gminy. Reakcją na tak prowadzone działania, było podjęcie w dniu 3 sierpnia br. przez Zarząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oficjalnego stanowiska w sprawie (zał. nr 2). Natomiast Burmistrz Trzcianki w dniu 14 sierpnia br. wystosował do Pani Premier pismo, które na stronie internetowej gminy zostało opublikowane w dniu 21 sierpnia br. (zał. nr 3).

Swoje stanowiska w sprawie zajęły także samorządy poszczególnych gmin. W dniu 28 sierpnia br. stanowisko w sprawie jedności Miasta i Gminy Wieleń w granicach aktualnego powiatu podjęła Rada Miejska w Wieleniu (zał. nr 4). Rada Gminy Drawsko stanowisko zajęła w dniu 29 sierpnia br. (zał. nr 5). W temacie kolejno wypowiedziały się: 30 sierpnia br. Rada Gminy Czarnków (zał. nr 6), 31 sierpnia br. Rada Miasta Czarnków (zał. nr 7), natomiast Rada Gminy Lubasz w dniu 12 września br. (zał. nr 8).

W podjętych stanowiskach, zarówno Zarząd Powiatu, jak i rady gmin, wskazują na niedopuszczalny sposób prowadzenia działań zmierzających do podziału powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. „Obecni inicjatorzy, wskazując na kształt powiatu trzcianeckiego, a także gminy, które miałyby wchodzić w jego skład, co wiązałoby się także z ich podziałem, nie prowadzą jakiegokolwiek dialogu społecznego z mieszkańcami. Warto zauważyć, że gospodarzami powiatu są jego mieszkańcy i to oni winni decydować o kształcie swoich wspólnot samorządowych. Tymczasem, mamy do czynienia z działaniami całkowicie pomijającymi wójtów i burmistrzów gmin oraz mieszkańców powiatu, co prowadzi do przekonania, że tak zaprezentowany sposób działania w istocie nie zmierza do rzetelnej i merytorycznej dyskusji, a jedynie do wywołania konfliktu. Można odnieść wrażenie, że temat podziału powiatu jest tylko narzędziem do budowania poparcia wyborczego dla określonej grupy ludzi. Zarząd Powiatu, będąc kontynuatorem swoich poprzedników, szanując prawo do wyrażania opinii i dążeń wspólnot samorządowych, stoi na stanowisku jedności i niepodzielności powiatu oraz zachowania go w dotychczasowym kształcie”czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu.

„Podejmowane działania dotyczące włączenia gminy Wieleń w skład powiatu trzcianeckiego odbywają się poza gminą Wieleń i jej organami, co może skutkować naruszeniem integralności i granic administracyjnych gminy. Inicjatywa ta podejmowana jest przez środowiska zewnętrzne, i nie uwzględnia woli oraz potrzeb mieszkańców, stanowisk podejmowanych przez Radę Miejską w Wieleniu oraz faktycznych powiązań organizacyjnych, kulturowych i gospodarczych Miasta i Gminy Wieleń. Reaktywowanie powiatu trzcianeckiego nawiązywałoby do okresu minionego systemu, przekreślając cały dorobek samorządowy. Jedność terytorialna Miasta i Gminy Wieleń jest niepodważalna, zgodna z wolą mieszkańców, jak i poprzednio wielokrotnie podejmowanymi uchwałami i stanowiskami Rady Miejskiej w Wieleniu w tej sprawie. Spójność ta jest gwarantem zrównoważonego rozwoju całej gminy, w granicach aktualnego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, i zapewnia harmonię oraz równowagę we wszystkich sferach aktywności gminy Wieleń” - piszą w swoim stanowisku wieleńscy radni.

„Umieszczanie gminy Drawsko w reaktywowanym powiecie trzcianeckim, bez jakiejkolwiek formy dialogu, świadczy tylko o partykularnych interesach inicjatorów podziału, nie dbających o wolę ogółu społeczeństwa, co jest niezwykle szkodliwym dla porządku administracyjnego oraz dezinformujące naszych Mieszkańców. Próba podziału Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, bez racjonalnych argumentów, jest próbą zniszczenia wypracowywanej przez lata równowagi. Rada Gminy Drawsko stanowczo odcina się od pomysłu rozdziału Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, który z uwagi na swoją rozmaitość, na wielu płaszczyznach stanowi o swoim potencjale”to fragment kolejnego stanowiska, tym razem Rady Gminy Drawsko.

„Nasze zastrzeżenia i niepokój budzi również forma zainicjowania przywrócenia funkcjonowania powiatu trzcianeckiego, niepoprzedzona żadnymi konsultacjami z zainteresowanymi stronami, a ewentualne skutki odczują przecież mieszkańcy naszej gminy. Wyrażamy swoją dezaprobatę wobec sposobu procedowania spraw tak wrażliwych społecznie, i ważnych ekonomicznie. Mając powyższe na uwadze, Rada Gminy Czarnków w dniu 30 sierpnia 2017 r. podejmuje jednoznaczne stanowisko w sprawie jedności i niepodzielności Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz zachowania granic powiatu w dotychczasowym kształcie” - piszą radni z gminy Czarnków.

„Inicjatorzy podziału powiatu podejmują działania i wypowiadają się o poszczególnych gminach, nie licząc się z ich niezależnością i samodzielnością. Poszczególne rady gmin, w wyrażonych przez siebie stanowiskach, odcinają się od pomysłu podziału i akcentują swoją integralność. Samo rozważanie burzenia struktury terytorialnej obecnych gmin i hipotetyczne ich dzielenie na części lub planowanie całościowego włączenia do proponowanego powiatu trzcianeckiego - Miasta i Gminy Wieleń oraz Gminy Drawsko bez ich woli uważamy za niedopuszczalne – czytamy w stanowisku Rady Miasta Czarnków.

„Duży powiat w obecnych uwarunkowaniach prawnych dotyczących finansów tej jednostki, pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie majątkiem powiatu oraz wykonywaniem ustawowych zadań. Podział powiatu na dwa mniejsze może zachwiać równowagę i spowodować obniżenie standardu realizacji tych zadań. Mieszkańcy nasi na pewno z takiego obrotu sprawy nie byliby zadowoleni. Jako radni Rady Gminy Lubasz wyrażamy wolę pozostania w powiecie czarnkowsko- trzcianeckim, umacniania roli samorządów poszczególnych szczebli. Pomysł podziału naszego powiatu na dwa mniejsze uważamy za niesłuszny. W tej sprawie decydujący głos powinni mieć nasi mieszkańcy, którzy nie mieli możliwości wyrażenia tej opinii. Jako ich przedstawiciele wyrażamy negatywną opinię dotycząca podziału powiatu” napisali w swoim stanowisku radni z Lubasza.

Nie powinno nikogo dziwić, że gminy i mieszkańcy stają w obronie jedności powiatu, gdyż przez 18 lat funkcjonowania powiatu w obecnym kształcie, włożono wiele wysiłku w wypracowanie stabilizacji i poprawnych relacji między wszystkimi gminami w powiecie. Kilkanaście lat współistnienia i wiele działań inwestycyjnyc prowadzonych wspólnie z gminami, także z gminą Trzcianka, na rzecz stabilnego rozwoju powiatu, to bardzo dobry przykład współpracy i poszanowania interesu wspólnot samorządowych. To realne korzyści wynikające z funkcjonowania jednego z największych powiatów w Wielkopolsce.

Udało się utrzymać oba powiatowe szpitale, powiat, we współpracy z gminami inwestuje w budowę dróg i chodników, systematycznie modernizowana jest baza oświatowa. Aktualnie trwa budowa boisk wielofunkcyjnych przy szkołach powiatowych w Trzciance. Przykładów można wyliczać wiele, wszystkie one pokazują, że rzeka Noteć łączy, a nie dzieli mieszkańców powiatu. W ciągu 18 lat funkcjonowania powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, podejmowano wiele starań, by powiat zintegrować, by mieszkańców niegdysiejszych rejonów Czarnkowa i Trzcianki łączyć, a nie dzielić.

Dziś jesteśmy przekonani, że udało się ten cel osiągnąć. Oczywiście poszczególne gminy różnią się gospodarczo, społecznie czy krajobrazowo, bo przecież mamy w powiecie zróżnicowany przekrój społeczeństwa. Ale czy w tej właśnie różnorodności nie należałoby szukać raczej potencjału, a nie destrukcji? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest wzniesienie się ponad podziały, partykularne interesy i współpracować dla wzmocnienia powiatu i zapewnienia korzyści dla wszystkich mieszkańców wspólnoty powiatowej?

Od 2015 roku, z inicjatywy samorządu powiatowego, działa konwent wójtów i burmistrzów. Podczas spotkań dyskutujemy na temat wielu ważnych kwestii, zawsze w atmosferze poszanowania samodzielności, niezależności i samorządności poszczególnych gmin. Zatem krzywdzące jest podejmowanie działań zmierzających wprost do podziału powiatu czarnkowsko–trzcianeckiego, bez jakichkolwiek konsultacji z samorządami, a nade wszystko mieszkańcami powiatu. To przecież oni, mieszkańcy, są gospodarzami powiatu i to oni powinni decydować o kształcie swoich wspólnot samorządowych.

Podkreślić należy, że inicjatywa podziału powiatu nie została poparta żadnymi merytorycznymi argumentami, brak też jest odpowiedzi na szereg pytań. Czy podzielone małe powiaty poradzą sobie z wyzwaniami z zakresu funkcjonowania powiatów? Jaki potencjał majątkowy ma obecny powiat, a jaki miałby po podziale na nowe jednostki administracyjne? Czy podzielone powiaty byłyby w stanie utrzymać i rozwijać swoje instytucje oraz w pełni realizować ustawowe zadania? Jak rozliczyć i podzielić majątek, w tym zobowiązania, które powstały w związku z inwestycjami w różnych miejscowościach powiatu? Z jakimi gminami Trzcianka chciałaby tworzyć nowy powiat? Czy rozważana jest kwestia podziału gminy Trzcianka? Czy podział powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego sprawi, że nowo utworzone samorządy będą stabilniejsze finansowo? Czy powiaty będzie stać na inwestycje? Czy będą w stanie utrzymać dotychczasowe jednostki?

Burmistrz w piśmie do Pani sugeruje udział gminy Człopa w nowo utworzonym powiecie trzcianeckim. Stąd też następne wątpliwości i pytania, bowiem Człopa znajduje się w powiecie wałeckim, w województwie zachodniopomorskim, co wiąże się z podziałem powiatu wałeckiego i województwa. Udział Człopy w nowym powiecie spowoduje destabilizację kolejnego powiatu i województwa, rozbudza nadzieje mieszkańców Człopy na szereg zadań inwestycyjnych. Czy Trzciankę, jako odrębny powiat, będzie na to stać? A co z realizacją planów wobec innych gmin? Już obecnie samorządy są niedofinansowane, a inicjatorzy podziału powiatu wysuwają ambitne propozycje wobec innych…

Jakże trafne i znakomicie wpisujące się w powyższą sytuację naszego powiatu są słowa wypowiedziane publicznie przez Panią Premier: „Mieszkamy wszyscy w jednym domu, który nazywa się Polska. I to jest nasz dom. Jak sobie go urządzimy, jak sobie go umeblujemy, to na szczęście jest nasza sprawa. I powinniśmy zrobić wszystko, żebyśmy to my sami ten dom nasz meblowali. Ale jeżeli nie będziemy robili tego wspólnie, to też niewiele z tego wyjdzie.”

 

Z wyrazami szacunku i poważania

Zarząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

Tadeusz Teterus ……………….

Jacek Klimaszewski ……………….

Jan Pertek ……………….

Zbigniew Piątek ……………….

Janusz Rajek ……………….

 

 

Załączniki:

1. Pismo Komitetu Miejskiego PiS w Trzciance

2. Stanowisko Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z dnia 3 sierpnia br.

3. Pismo Burmistrza Trzcianki do Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia br.

4. Stanowisko Rady Miejskiej w Wieleniu z dnia 28 sierpnia br.

5. Stanowisko Rady Gminy Drawsko z dnia 29 sierpnia br.

6. Stanowisko Rady Gminy Czarnków z dnia 30 sierpnia br.

7. Stanowisko Rady Miasta Czarnków z dnia 31 sierpnia br.

8. Stanowisko Rady Gminy Lubasz z dnia 12 września br.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki