W setkach szkół średnich w całej Polsce trwa maraton maturalny. Zdana matura to przepustka do wolności i samorealizacji, jeśli uznać, że szkoła to przymus, a studia to wolny wybór. Jak co roku, egzamin dojrzałości rozpoczął się po majówce. Tradycyjnie język polski na poziomie podstawowym polegał na rozwiązaniu testu i napisaniu tekstu własnego. Jak przyznali maturzyści, ich życzenia związane z tematem rozprawki się ziściły. Chcieli, by była "Lalka" i była - jeden z tematów rozprawki maturalnej brzmiał: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?”. Rozprawkę należało napisać odwołując się właśnie do "Lalki" Bolesława Prusa. Drugi temat dotyczył tego, czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka a punktem wyjścia był tu fragment „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Do analizy poetyckiej maturzyści mieli zaś wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".
Matura z matematyki na poziomie podstawowym to niełatwa przeprawa. To druga z obowiązkowych części matury, które należy zdać na minimum 30 procent, by cieszyć się z zaliczenia całego egzaminu dojrzałości. Matematyka - „najtrudniejsza dla humana” - jak ją określają maturzyści, okazała się całkiem znośna. "Z matmy dobry nie jestem, ale mam wrażenie, że to nie było aż takie trudne. Jakbym się bardziej przyłożył do nauki, to poszłoby lepiej" – to pierwsze wrażenia jednego z maturzystów po wyjściu z sali.
Aby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko zdających, ale i wszystkich innych zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie tegorocznych egzaminów dojrzałości, Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną opublikowały wytyczne sanitarne obowiązujące podczas egzaminów. Obowiązkowe zatem było na maturze zachowanie dystansu społecznego, częste dezynfekowanie rąk oraz zasłanianie ust i nosa maseczką, którą można było zdjąć, dopiero gdy się usiadło w ławce.
Matury rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Pisanie egzaminu w terminie dodatkowym odbędzie się w dniach od 1 do 6 czerwca, a poprawki zaplanowane zostały na 24 sierpnia. Tegoroczni maturzyści wyniki poznają 5 lipca, a osoby, które poprawiały matury, o tym, czy zdały dowiedzą się 10 września 2021 r.
To wyjątkowy rocznik absolwentów, bo nie dane im było przeżyć tradycyjnej „studniówki”, a symboliczne koniczynki tylko nieliczni otrzymali podczas matur próbnych. Maturzyści zanim przystąpili do egzaminów oficjalnie pożegnali się ze szkolnymi ławami. Ostatniego dnia kwietnia we wszystkich prowadzonych przez powiat czarnkowsko-trzcianecki szkołach pożegnano absolwentów. Z tej okazji najlepszym z nich wręczono dyplomy uznania i nagrody ufundowane przez powiat. W gronie prymusów poszczególnych szkół, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2020/2021 i wykazali się największą wytrwałością i odpowiedzialnością, znaleźli się:
Bartosz Kaźmierczak z LO w Czarnkowie – absolwent klasy politechnicznej z rozszerzoną fizyką i matematyką, stypendysta Prezesa Rady Ministrów, średnia ocen – 5,71
Damian Tyma z ZS w Czarnkowie – prymus szkoły, technik mechatronik, średnia ocen - 5,50
Martyna Bednarz z LO w Trzciance - absolwentka klasy ekonomicznej z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim, średnia ocen – 5,41
Klaudia Wojtkowiak z ZS w Krzyżu Wlkp. – technik spedytor, chętnie działa społecznie w środowisku jako wolontariuszka, średnia ocen – 5,21
Sara Grandke z ZST w Trzciance – prymus szkoły, wolontariuszka w Hospicjum Trzcianka, technik spedytor, średnia ocen – 5,04
Wiktoria Bednarz z ZS w Trzciance - najwyższe wyniki z kwalifikacji zawodowych, technik hotelarstwa, średnia ocen - 4,83
Szkoły młodzieżowe ukończyło w powiecie 611 absolwentów, z których do matury z języka polskiego podeszło 559, co stanowi 91,5%. Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących wskaźnik udziału w maturze do liczby kończących wyniósł 97,1% (238 osób podeszło z 245 kończących). W przypadku techników wskaźnik ten był niższy o ok. 10% i wyniósł 87,7% bowiem do matury podeszło 321 absolwentów z 366, którzy ukończyli szkołę.
W szkołach prowadzonych przez powiat czarnkowsko-trzcianecki do matury z języka polskiego i matematyki podeszło 371 absolwentów z 409, którzy ukończyli szkołę. Tradycyjnie wśród absolwentów liceów wskaźnik ten wyniósł prawie 100% (99,4%) bowiem tylko 1 osoba z LO w Trzciance nie podeszła do egzaminu. W przypadku techników z 238 absolwentów do matury przystąpiło 201, co stanowi 84,5 %. Dodatkowo w szkołach prowadzonych przez powiat maturę poprawiali absolwenci z lat poprzednich - z języka polskiego 27 absolwentów (w tym 2 w liceach i 25 w technikach), natomiast z matematyki aż 72 (w tym 15 w liceach i 57 w technikach).
Koniec szkoły oznacza koniec pewnego rozdziału w księdze życia. „Przepustki do wolności” życzymy wszystkim maturzystom i nadal mocno trzymamy kciuki!!!
Wioletta Szukajło
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Wioletta Szukajło
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.