Minęło 25 lata od pożaru w Puszczy Noteckiej

10.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#pożar   #las   #straż   #rocznica   #wieleń   

25 lat temu, 10 sierpnia 1992 roku, w środku upalnego lata, doszło do potężnego pożaru Puszczy Noteckiej. Pożar ten uznawany jest za drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie Światowej.

Po godzinie 16:20 wybuchł pożar wzdłuż linii kolejowej na odcinku Miały – Drawski Młyn. Las zapalił się od iskier sypiących się spod kół pociągu relacji Poznań – Krzyż.

Mimo podjętej natychmiastowo akcji gaśniczej ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Przyczyniła się do tego panująca pogoda. W lesie w tym czasie obowiązywał V stopień zagrożenia pożarowego.

W ciągu niespełna 8 godzin żywioł strawił blisko 6 tys. ha lasu, a także wiele zabudowań. Na szczęście nie było ofiar w ludziach.

Pożar został ugaszony w nocy dzięki gwałtownej burzy z ulewnym deszczem.

Pożarzysko uprzątnięto i odnowiono w ciągu 3 lat, wielkim nakładem sił, dzięki wspólnej pracy pilskich leśników. Posadzono 80 mln sztuk sadzonek.

W 2004 roku w Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Potrzebowicach utworzono z inicjatywy miejscowego nadleśnictwa ekspozycję poświęconą pożarowi i likwidacji jego skutków.

To może Cię także zainteresować:
100 – lecie OSP Ciszkowo
Przyjacielskie spotkanie młodych strażaków
Trzcianka: 40 rocznica powstania ROD "Słonecznik" w Trzciance

red. | źródło: potrzebowice.pila.lasy.gov.pl

Komentarze