Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Gębicach

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 3)

 

6 września Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach jak co roku włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą czytanie literatury narodowej. Idea Narodowego Czytania rozpoczęła się w roku 2012 z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego i jest ono kontynuowane przez kolejnego prezydenta pana Andrzeja Dudę. Narodowe Czytanie pozwala popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości. Od tego czasu cyklicznie w polskich miastach, miasteczkach i wsiach odbywa się publiczne czytanie wybranej książki.

REKLAMA

W tym roku jako lektury Narodowego Czytania wybrano osiem nowel różnych pisarzy: „Sawa” Henryka Rzewuskiego, „Rozdziobią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Mój Ojciec wstępuje do strażaków” Bruna Schultza, ”Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Katarynka” Bolesława Prusa. W Szkole Podstawowej w Gębicach uroczystości Narodowego Czytania rozpoczęła się już 5 września projekcją etiudy filmowej „Katarynka”. Przedstawiono także biografię autorów tegorocznych nowel. 

Do wspólnego czytania wybranych utworów w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich przyłączyli się Przyjaciele Szkoły. Siostra dyrektor Wiesława Kowalska odczytała fragment „Sawy” H. Rzewuskiego, pani Bożena Wolniewicz – Przewodnicząca Rady Rodziców „Rozdziobią nas kruki i wrony” S. Żeromskiego, pan Grzegorz Wolniewicz – Podleśniczy Leśnictwa Gębice – „Orka” W. Reymonta, pani Ewelina Woźniak-Chałas – „Dym” M. Konopnickiej pani Krystyna Dreger – bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Gębicach – „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, pani Justyna Dreger „Dobra Pani” E. Orzeszkowej, pan Janusz Wielgosz – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Czarnków – „Mój Ojciec wstępuje do strażaków” B. Schultza, pani Alicja Kasperczak – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im, K, Makuszyńskiego w Gębicach – „Sachem” H. Sienkiewicza, pani Beata Maszewska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach – „Sachem” H. Sienkiewicza, pan Maciej Strawa – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia – „Katarynka” B. Prusa, pan Sebastian Drewny – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – „Katarynka” B. Prusa. 

Akcję poprzedził konkurs, skierowany do uczniów szkoły, na najciekawsze przebranie za autora noweli. Komisja miała bardzo trudny wybór, ponieważ wszyscy przebrani uczniowie zasłużyli na wyróżnienie. I miejsce zajęła uczennica klasy drugiej Zuzanna Kulińska, przebrana za Marię Konopnicką, II miejsce: uczeń klasy piątej „b” Adrian Dunal przebrany za Władysława Reymonta, III miejsce uczennica klasy pierwszej Gabriela Stańczak przebrana za Elizę Orzeszkową. Wśród przebranych autorów byli także uczniowie poszczególnych klas: klasę trzecią reprezentował Cezary Kamiński przebrany za Bolesława Prusa, klasę piątą „a” Jan Woźniak przebrany za Henryka Sienkiewicza, klasę szóstą „a” Krystian Krotecki przebrany za Bruna Schultza, klasę szóstą „b” Wiktoria Molska przebrana za Elizę Orzeszkową, klasę siódmą Maja Szulc przebrana za Stefana Żeromskiego, klasę ósmą Jacek Kwiatkowski przebrany za Henryka Rzewuskiego. Po zakończeniu czytania asystenci biblioteki rozdali każdemu karteczkę z cytatem zaczerpniętym z wybranych nowel. Tradycją szkoły jest losowanie lektury przez osoby czytające. W tym roku szczęście uśmiechnęło się do pani Justyny Dreger, która wylosowała karteczkę z napisem nagroda. Wszyscy, którzy tego dnia zabrali ze sobą wybraną nowelę, mogli otrzymać pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP. 

Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się we fragmenty nowel. Narodowe Czytanie jest działaniem, które na stałe zagościło w szkolnym kalendarzu imprez i ma szczególny wymiar dla poziomu czytelnictwa.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki