Obchody Święta Niepodległości w gminie Lubasz

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 41)

 

W poniedziałek 11 listopada Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Pamiętać należy, że jest to data umowna, gdyż zbiega się ona z kilkoma historycznymi wydarzeniami takimi jak przybycie w dniu 10 listopada 1918 roku do kraju Brygadiera Józefa Piłsudskiego, a następnego dnia przekazanie mu zwierzchnictwa nad wojskiem oraz naczelnego dowództwa nad siłami zbrojnymi przez Radę Regencyjną. Tegoż dnia zawarty został również rozejm w Compiegne kończący I Wojnę Światową. To właśnie te wydarzenia stały się przyczynkiem do tego aby Święto Odzyskania Niepodległości obchodzić w dniu 11 listopada.

REKLAMA

Lubaszanie obchody 101 rocznicy rozpoczęli w przeddzień głównych uroczystości wspólnym śpiewaniem Hymnu Narodowego, Roty oraz Pieśni Legionów, które odbyło się w przepięknej oprawie na schodach Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Mieszkańcy oraz goście stanęli na wysokości zadania i niedzielny wieczór uczciliśmy przede wszystkim wspólnie, w podniosłej pełnej patosu atmosferze. 

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się 11 listopada 2019 roku o godz. 11:30 w lubaskim Sanktuarium, gdzie dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubaszu pod kierunkiem Pań Grażyny Mierzwy oraz Renaty Ławińskiej przedstawiły w zarysie, historyczny aspekt odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W samo południe, w wypełnionym po brzegi Sanktuarium, uczestnicy uroczystości zaśpiewali Hymn Narodowy po czym Proboszcz Parafii Ksiądz Maciej Grześ odprawił uroczysta mszę za Ojczyznę. Słowa kazania zachęcały do refleksji i zadumy nad losami Ojczyzny. 

Po mszy świętej poczty sztandarowe oraz liczne delegacje udały się pod Grób Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono kwiaty, ku pamięci obrońców naszej Ojczyzny. W trakcie uroczystości Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, w krótkich słowach przybliżył genezę suwerennej polski, której losy choć skomplikowane i zawiłe tworzą poruszający obraz. 

Godne upamiętnienie kolejnej rocznicy, tak ważnej dla wszystkich Polaków, możliwe było przy współpracy wielu instytucji i osób. Szczególne podziękowania składamy Samorządowi Gminy Lubasz, Księdzu Proboszczowi Maciejowi Grzesiowi, Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu oraz szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzonej przez „Edukację Lubasz” za realizację wydarzenia a wszystkim mieszkańcom za liczny udział w gminnych uroczystościach.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marcin Dudziak Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu foto: Andrzej Łusiewicz

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki