Prezes ZNP w Trzciance

18.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#nauczyciel   #trzcianka   

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego gościł w Trzciance. W ramach Klubu Obywatelskiego, wraz z posłankami Marią Małgorzatą Janyską i Elżbietą Gapińską oraz senatorem Mieczysławem Augustynem, spotkał się z nauczycielami i rodzicami uczniów w Młodzieżowym Domu Kultury. Dyskusji przysłuchiwali się starosta Tadeusz Teterus i wicestarosta Jacek Klimaszewski.

Prezes Broniarz potwierdził termin ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Ma się on odbyć 31 marca. Szef związku mówił także o założeniach planowanego referendum. Pod wnioskiem o jego przeprowadzenie podpisało się w całej Polsce prawie 400 tysięcy osób. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom brzmi: Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? Jednak o tym, czy referendum się odbędzie, zadecyduje sejm. Przeciwnicy reformy oświatowej, wśród których jest wielu nauczycieli, zadają sobie inne pytanie. Czy nie jest za późno?

- Nie, nie jest za późno. W sensie formalnym ta rewolucja edukacyjna zacznie funkcjonować pierwszego września 2017 roku, a więc mamy jeszcze parę miesięcy. Musimy zrobić co w naszej mocy, przede wszystkim rozmawiać z rodzicami i nauczycielami. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jaki niesie z sobą ta zmiana – tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes zarządu głównego ZNP.

- Mamy dziś system, który dobrze funkcjonuje. Międzynarodowe badania pokazują, że nasza młodzież osiąga naprawdę dobre wyniki. Właśnie w Polsce mamy najmniejszą różnicę między najsłabszymi a najlepszymi gimnazjalistami – przekonuje Elżbieta Gapińska, posłanka na Sejm RP.

31 marca nauczyciele będą strajkować w proteście przeciwko reformie oświaty. Związkowcy zapewniają, że co prawda w dniu strajku nie poprowadzą zajęć lekcyjnych, ale nie pozostawią bez opieki uczniów, którzy przyjdą do szkół.

- Planowana reforma edukacji budzi sporo emocji, przede wszystkim w środowisku nauczycielskim. My, jako samorząd, a przecież powiat jest jednostką, która prowadzi szkoły ponadgimnazjalne, oczywiście przyglądamy się sytuacji. Obojętnie czy reforma zostanie wprowadzona, czy też nie, musimy być przygotowani na każdą ewentualność – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko – trzcianecki.

Strajk nauczycieli odbędzie się na pewno. Co do referendum, takiej pewności nie ma, bowiem zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, pod wnioskiem, który zostanie przekazany Marszałkowi Sejmu RP, musi się podpisać co najmniej pół miliona osób.

 

To może Cię także zainteresować:
Kolejne oszczędności – jedna nowoczesna biblioteka w Białej
Nagrodzeni nauczyciele u Burmistrza
Festiwal Dyni staje się tradycją

red. | źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl / Piotr Urbaniak Starostwo Powiatowe w Czarnkowie | foto: facebook.com/promocjaPCT

Komentarze