ZATRUDNIENIE
Powiat liczy prawie 88 tysięcy mieszkańców, zarejestrowanych jest ponad 7 tysięcy firm. To całkiem sporo. Poziom bezrobocia maleje. Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 3 840 zarejestrowanych osób bez pracy. Ciągle dużo, ale jednak aż o niemal 19 procent mniej jak w roku poprzednim. Z prostego wyliczenia wynika, że pracę znalazło aż 875 osób. To doskonały wynik na tle kraju, gdzie bezrobocie spadło zaledwie o – 1.9 %. Stopa bezrobocia jest jednak ciągle zastraszająco wysoka. Wynosi bowiem mimo spadku - 12,2 %. Środki finansowe przeznaczone przez powiat na aktywizację zawodową znacznie przekroczyły 10 mln. złotych, czyli 2 677 złotych na osobę. Form aktywizacji jest wiele: szkolenia, staże, roboty publiczne i społecznie użyteczne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje stanowisk pracy. Dodatkowo realizowane były też programy z puli ministerstwa pracy, oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie mniej istotne jest też prowadzone przez PUP pośrednictwo pracy. Optymistyczny jest fakt, że firmy w naszym powiecie planują wzrost zatrudnienia. To najważniejszy i najlepszy prognostyk na najbliższe lata w tej kwestii.
PRZYGOTOWANIE DO SEZONU TURYSTYCZNEGO
Wnioski przedstawił Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Czarnkowie. Obiektów związanych z kontrolą sezonową jest w powiecie ponad 120. Obejmują kąpieliska, baseny, dworce, szalety, przystanki, stacje paliw, środki transportu, obiekty noclegowe, gastronomię i wiele podobnych. W podsumowaniu przekazano, że: „…obiekty całoroczne są dobrze przygotowane, natomiast sezonowe dopiero rozpoczynają prace…wiele kontroli odbędzie się w terminie późniejszym. Z pewnością można stwierdzić, iż ilości obiektów turystycznych przybywa i standard świadczonych przez nie usług jest coraz wyższy”.
REKRUTACJA
W szkołach prowadzonych przez powiat (ponadgimnazjalnych), zakończono wstępny nabór na rok 2015/16. Gimnazjaliści złożyli dokumenty do szkół ze wskazaniem, która jest pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Na „rynek” trafiło w tym roku około 900 absolwentów (spadek o 5% w stosunku do roku poprzedniego). Najważniejszy jest tzw. I wybór. W tej kategorii, na szkoły prowadzone przez powiat, zdecydowało się 704 uczniów – niestety mniej niż w latach poprzednich. Analiza nie uwzględnia MOS w Białej (32 nowe wychowanki), ani LO w Krzyżu, gdzie wygaszono nabór. Tradycyjnie najwięcej uczniów pojawi się w obu naszych liceach oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. Przyczyny spadku są różne – kontynuacja nauki poza powiatem, brak kontynuacji nauki oraz konkurencyjność szkół niepublicznych oraz prowadzonych przez gminy Krzyż i Wieleń.
PROJEKT ROZWOJU
Starosta Tadeusz Teterus, przedstawił koncepcję wdrożenia Programu Rozwoju Infrastruktury Obiektów Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Rozpoczął słowami –„Stoimy przed decyzjami, które wcześniej w samorządzie nie miały miejsca. Będziemy się poruszać po obszarach dla wielu z nas nieznajomych, dlatego tak ważne są doświadczenia i wiedza radnych. Program rozwoju powiatu, będzie wywoływał emocje, bo mamy świadomość sukcesu w przypadku powodzenia, lub porażki kiedy nie spełni oczekiwań”. Program zakłada głęboką analizę kosztów i wydatków jednostek powiatowych oraz próbę ich zmniejszenia w bardzo wysokim wymiarze. Najogólniej – realizacja ma się odbyć poprzez optymalizację organizacyjną i efektywność energetyczną. Planowane są następujące inwestycje strategiczne: rozbudowa i dostosowanie obu szpitali powiatowych, stworzenie przy szpitalu w Czarnkowie ZOL, termomodernizacja wszystkich obiektów powiatu, montaż systemów zarządzania czynnego, budowa źródeł produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz dostosowanie obiektów publicznych do najwyższych standardów sanitarnych i bezpieczeństwa. Program powinien zostać zrealizowany w oparciu o struktury partnerstwa publiczno-prywatnego oraz środki unijne.
Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl / Piotr Keil | foto: czarnkowsko-trzcianecki.pl