Rajd Śladami księżniczki z Walkowic

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 32)

 

W upalne, sobotnie popołudnie 1 sierpnia 2020 r. odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych rajdów z cyklu Nordic walking z historią w tle w ramach projektu „Od aktywności do odporności”. Organizatorem rajdu był Nordic Walking Lubasz w ramach konkursu grantowego Działaj Lokalnie 2020

REKLAMA

Uczestników witała księżniczka z Walkowic wraz ze swoją świtą i drużyną wojów.Trasa wiodła przez malownicze tereny wsi Walkowice w Gminie Czarnków do miejsca aktualnych wykopalisk, a jego nazwa tematycznie nawiązywała do historii odkrytych w 2016 r. kurhanów. Otóż, badania wykopaliskowe z 2016 r. przeprowadzone przez archeologów UAM w Poznaniu w lasach Nadleśnictwa Sarbia ukazały ciekawą historię ludów zamieszkujących te tereny na początku naszej ery. W Dolinie Noteci znalazły swoje tymczasowe miejsce na ziemi plemiona Gotów. Odkryte kurhany zidentyfikowane zostały jako wytworzone przez ludność kultury wielbarskiej, zamieszkującą te tereny od pierwszego dziesięciolecia naszej ery do początków III wieku. 

Rajd dotyczył historii najmniejszego z kurhanów, czyli słynnej księżniczki z walkowickich tarasów. Na podstawie analizy antropologicznej księżniczki ustalono, że miała ona ok. 19-21 lat, należała do miejscowej elity plemiennej, a ciało złożono w grobie w drugiej połowie II w n.e. Na miejscu obecnych wykopalisk w bardzo interesujący sposób opowiedział nam tą niezwykłą historię archeolog prof. Andrzej Michałowski z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu. 

Po powitaniu gości, a swoją obecnością zaszczycili nas archeolodzy: prof. Andrzej Michałowski, dr Anna Skowronek, mgr Romualda Bartkowiak z WUOZ w Pile oraz z-ca wójta Gminy Czarnków pani Monika Piotrowska, sołtys wsi Walkowice pan Wiesław Zastawny, regionalny przyrodnik i historyk pan Sławomir Łapawa, nastąpił pokaz prawidłowej techniki nordic walking oraz rozgrzewka. 

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i gadżety Gminy Czarnków. 

Po wyczerpującym marszu dł. ponad 9 km uczestnicy mogli uzupełnić kalorie i wzmocnić się pyszną zupą gulaszową. Podczas posiłku można było także posłuchać jeszcze wielu ciekawostek dotyczących historii i tradycji Walkowic, z którymi zapoznali nas sołtys wsi pan Wiesław Zastawny oraz regionalista pan Sławomir Łapawa. 

Zatem nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby poznać niesamowite miejsca, ludzi i ich historie. Wystarczy wstać z kanapy i wyruszyć na spacer po najbliższej okolicy, zainteresować się przeszłością swoich przodków. 

Głównym celem projektu jest aktywizacja do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z uwzględnieniem prawidłowych wzorców ruchowych (warsztaty prozdrowotne - nordic walking, zdrowy kręgosłup) oraz przypomnienie historii naszej Małej Ojczyzny. 

Zaczęliśmy od Walkowic, w dalszej kolejności będzie Dębe i na końcu Goraj. Już dziś zapraszamy. 

Projekt dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania. 

Dziękujemy wszystkim , którzy pomogli nam przy organizacji wydarzeń w Walkowicach. A są to: Rada Sołecka i sołtys wsi Walkowice, Samorząd Gminy Czarnków, GOK Lubasz, Nordic Walking Poland, Nadleśnictwo Sarbia, pani R. Bartkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Pile, Adeon Wydawnictwo Tebra.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: M.Kamińska-Sokół prezes Nordic Walking Lubasz

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki