W strukturach Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu powstanie „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”. Centrum nauki będzie mieściło się w pomieszczeniach dzisiejszej filii Biblioteki Publicznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wieleniu jako jeden z modułów Mediateki (Pracowni Nowoczesnych Technologii). Tym samym pracownia ta rozszerzy swoją ofertę o kolejne zajęcia w drugim odrębnym obiekcie. O powstanie centrum nauki Gmina zabiegała od czerwca tego roku przystępując do konkursu organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Edukacji i Nauki w Warszawie. Po pomyślnym przejściu części formalnej konkursu oraz dwóch niezależnych wizytacji komisji konkursowej z ramienia każdego z organizatorów, 20 września 2021r., wyznaczono Wieleń na lokalizację „SOWY”. Wyniki konkursu zostały ogłoszone przez Ministra Edukacji i Nauki w Piotrkowie Trybunalskim podczas otwarcia pierwszego w Polsce małego centrum nauki „SOWA” w ramach programu pilotażowego. Na zaproszenie Ministra Edukacji i Nauki w uroczystości tej z ramienia Gminy Wieleń uczestniczyli Burmistrz Wielenia-Elżbieta Rybarczyk oraz Dyrektor Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu - Marcin Waśko. Uroczystości odbyły się w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.
Centrum Nauki Kopernik podpisze z Gminą Wieleń umowę, na nieodpłatne przekazanie eksponatów w celu stworzenia wystaw oraz prowadzenia warsztatów. Gmina zobowiązuje się do przyjęcia, utrzymania i udostępniania publiczności wystaw oraz prowadzenia programów edukacyjnych dla społeczności lokalnej przez okres co najmniej 5 lat. Działalność „SOWY” skierowana jest do każdej grupy wiekowej mieszkańców Gminy poczynając od przedszkolaków, a kończąc na seniorach. W godzinach pracy placówek oświatowych będą tu prowadzone zajęcia uzupełniające podstawę programową przedszkoli, szkół podstawowych i Zespołu Szkół średnich. Organizacją zajęć poza godzinami lekcyjnymi od wtorku do soboty zajmą się pracownicy NCK.
W Gminie Wieleń zadania związane z kulturą, nauką, techniką, edukacją, sztuką pozostają w symbiozie, co łączy się również z realizowanym programem rewitalizacji. Szczególne osiągnięcia w tym zakresie nagradzane są w Gminie od lat doroczną nagrodą „Noteckie Skrzydła”, która podkreśla takie wartości jak: docenienie aspiracji artystycznych i kulturalnych, osiąganie radości z tworzenia, rozwijanie i doskonalenie warsztatu, zachowanie pamięci o rodzinnym gnieździe.
To może Cię także zainteresować:
Źródło: Krystyna Heppner Sekretarz Gminy Wieleń
Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.