Święto Patrona w Edukacji Lubasz

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

Ignacy Jan Paderewski to postać wybitna i zasłużona dla Ojczyzny. Jego imię szczególnie bliskie jest Wielkopolanom, których zryw narodowy z roku 1918 przyniósł Polsce długo wyczekiwaną niepodległość. Dziesięć lat temu szkoły prowadzone przez Edukację Lubasz obrały za patrona właśnie tego wybitnego muzyka, polityka i filantropa, czcząc jego imię zawsze w listopadzie w kolejne rocznice urodzin Paderewskiego.

REKLAMA

5 listopada, w hali sportowej Edukacji Lubasz odbył się apel z okazji obchodów Dnia Patrona połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Dyrektor Renata Małecka przywitała obecnych, a w szczególności wielu zacnych gości, Pana Kamila Górskiego reprezentującego Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Paszyka, Majora Marcina Nawrota reprezentującego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, kapitana Pawła Szoka z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznan-Krzesiny, Pana Edwarda Wieczorka członka Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego, Starostów Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Pana Feliksa Łaszcza oraz Sławomira Krygera, dowódcę jednostek ratowniczo gaśniczych PSP w Czarnkowie i Trzciance mł. Bryg. Łukasza Perza reprezentującego wojewódzką oraz powiatową straż pożarną. Wójta Gminy Lubasz reprezentował Pan Ryszard Bilski, obecny był również Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu dr Dariusz Skalski. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Piotr Zerba, były zastępca Komendanta Wojewódzkiego Ochotniczych Hufców pracy w Poznaniu, przedstawiciele Rady Senioralnej oraz Towarzystwa Seniorów „Słoneczko" państwo Barbara i Zygfryd Kozerowie, sołtys wsi Lubasz oraz prezes Stowarzyszenia „Serce dziecka" pani Maria Pertek, Panie Katarzyna Pospieszna, Magdalena Kopaniarz, Natalia Buda reprezentujące Radę Rodziców.

„Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej, był i jest treścią mego istnienia". Tymi słowami Ignacego Jana Paderewskiego Pani Dyrektor Renata Małecka rozpoczęła uroczystość. W swoim niezwykle wzruszającym wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na znaczenie naszej historii narodowej - wcale nie tak odległej i decydujący moment w dziejach: odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pani Prezes Agnieszka Kosicka w swoim wystąpieniu podkreślała jak łatwo stracić wolność, jak bardzo trzeba o nią dbać, wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych, wykluczonych, potrzebujących pomocy. W licznych przemówieniach gości usłyszeliśmy ciepłe słowa kierowane pod adresem szkoły, która za przewodnika wybrała tak wybitnego Polaka, jakim był Ignacy Jan Paderewski. „Jaki Patron taka szkoła" to jakże budujące słowa skierowane do społeczności szkół przez Starostę Powiatu Czarnkowsko-trzcianeckiego pana Feliksa Łaszcza. W każdej wypowiedzi podkreślano również niezwykle patriotyczny wymiar obchodów Dnia Patrona.

Tradycją szkoły jest już coroczne wręczenie dyplomów za sprawdzian sportowo obronny, który jest symbolem żołnierskiej sprawności. Dyplomy z rąkk pani dyrektor oraz opiekuna profilu Krzysztofa Stróżyńskiego odebrali uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście sprawnościowym i kompetencyjnym. Następnie dyrektor Renata Małecka wraz z wicedyrektor Iwoną Liberą wręczyły nagrody uczniom, którzy wykazali się wiedzą i talentem we wcześniej zorganizowanych konkursach: wiedzy o patronie, plastycznym o na portret Ignacego Jana Paderewskiego, fotograficznym o tematyce niepodległościowej oraz na najpiękniejszą kokardę narodową. Część oficjalną zakończył hymn szkoły wykonany przez grupę wokalną Edukacji Lubasz. W części artystycznej uczniowie wykazali się niemałym talentem, recytując wiersze i śpiewając piosenki patriotyczne. W tym roku naszą uroczystość uświetnił występ p. Sebastiana Badziągowskiego, poznańskiego muzyka, pianisty, nauczyciela, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako solista i kameralista koncertował na terenie kraju i za granicą (Niemcy, Węgry, Anglia, Francja, USA). Dokonał licznych nagrań dla regionalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie brał udział w prawykonaniach dzieł wybitnych młodych kompozytorów współczesnych, m.in. Piotra Orlińskiego, Katarzyny Taborowskiej, Marcina Dęgi. Akompaniował wielu znakomitym artystom scen operowych i teatralnych, m.in. Małgorzacie Wiercioch, Adamowi Zdunikowskiemu, Wiesławowi Ochmanowi. Na co dzień pracuje jako nauczyciel-akompaniator w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu i jest rodzicem jednego z naszych uczniów. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości prezes Agnieszka Kosicka, dyrektor Renata Małecka oraz Dowódca Szkoły Julia Stróżyńska złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać patrona szkoły - Ignacego Jana Paderewskiego.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Edukacja Lubasz

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki