Świętowano Dzień Edukacji Narodowej

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 35)

 

14 października jest w placówkach oświatowych w Polsce dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodzimy bowiem Dzień Nauczyciela a właściwie - Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Niby znane wszystkim święto, a w szczególności uczniom, ale skąd pochodzi? Jak obchodzone jest na świecie? Jak obchodzono je w tym roku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim?

REKLAMA

Skąd się wzięło?

248 lat temu, 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Warto dodać, że była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, uregulowała podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Obecnie - na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia - 14 października obchodzimy święto oświaty.

Obchody święta w Polsce i na świecie.

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

Ciekawostką jest, że Światowy Dzień Nauczyciela jest obchodzony 5 października pod patronatem UNESCO. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.

Ponadto większość państw na świecie obchodzi swój Dzień Edukacji. Na przykład u naszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji jest to 28 marca, w Albanii święto to przypada 7 marca, w Hiszpanii 27 listopada, a w Chinach 10 września.

Powiatowe obchody.

W miniony czwartek obchodzono Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku organizacji uroczystości podjęło się Liceum Ogólnokształcące w Czarnkowie i debiutująca na tej imprezie nowa dyrektor liceum Agnieszka Adamczyk. Mnogość życzeń, jakie z okazji tego święta napłynęły od różnych instytucji i osób, jest dowodem wdzięczności za trud, jaki pracownicy oświaty wkładają w kształtowanie młodego pokolenia. Uroczystości w sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie były sposobnością do wręczenia tegorocznych nagród organu prowadzącego oraz listów gratulacyjnych dla dyrektorów i nauczycieli, którzy otrzymali medale i nagrody szczebla ponadpowiatowego.

W bieżącym roku przyznano: Złoty Krzyż Zasługi dla Elżbiety Anioły, Srebrny Krzyż Zasługi dla Małgorzaty Bednarek, Brązowy Krzyż Zasługi dla Piotra Kłosa, Medale Komisji Edukacji Narodowej dla Anny Dolnej i Katarzyny Geremek, Medale za Długoletnią Służbę: Złoty dla Magdaleny Ignasińskiej, Srebrny dla Katarzyny Ruty-Żak, Brązowy dla Sylwii Borowczak oraz nagrodę Ministra Edukacji Narodowej dla Marty Kasperczak.

Na ręce 12 dyrektorów szkół i placówek wręczono nagrody starosty zarówno dla nich samych, jak również dla wyróżnionych nauczycieli z poszczególnych placówek: Aliny Czarneckiej, Barbary Kurpiel, Anny Zalewskiej, Lidii Oświecimskiej, Angeliki Jaworskiej, Anny Lemieszki, Magdaleny Małeckiej, Anny Norkowskiej-Polowczyk, Agnieszki Nowickiej i Justyny Kity.

Słowa uznania dla środowiska oświatowego przekazał starosta Feliks Łaszcz – „W tym wyjątkowym dla środowiska oświatowego dniu, składam wszystkim dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego serdeczne podziękowania za trudną i odpowiedzialną pracę. To Wy - pracownicy oświaty, codziennie decydujecie o tym, jacy będą przyszli Polacy. To dzięki codziennej pracy pedagogicznej młode pokolenie staje się odpowiedzialne i wrażliwe na potrzeby kraju i środowiska. Dziękuję Wam za odpowiedzialność, życząc wytrwałości i dużo zdrowia”.

Z kolei Ryszard Jabłonowski, naczelnik Wydziału Edukacji dodał – „W ostatnim czasie doświadczyliśmy zamkniętych na kilka miesięcy placówek, lekcji prowadzonych przez Internet oraz nauczania domowego i wszyscy mamy nadzieję, że ten trudny czas się nie powtórzy. Dzisiejsze spotkanie niech będzie podziękowaniem dla całego środowiska oświatowego za niebywale trudną i odpowiedzialną pracę”.

Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni czarnkowskiego liceum otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności. A wszystko to ubarwione zostało artystycznie występami muzycznymi i spektaklem teatralnym w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Wioletta Szukajło Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki