Sztuczne podniesienie wynagrodzeń

17.11.2015

Wyobraźmy sobie, że nagle pensje w naszym kraju wzrosną dwukrotnie. W tej sytuacji polskie produkty obciążone wysokimi kosztami pracy stają się niekonkurencyjne wobec towarów zagranicznych. Nie można ich więc wyeksportować. Trudniej także je sprzedać w kraju, bo konsument wybrałby tańsze produkty z importu. W konsekwencji polscy producenci zmuszeni są zamknąć zakłady, a zagraniczni inwestorzy przenoszą swoje zakłady produkcyjne do tańszych krajów Polacy tracą pracę, rośnie liczba bezrobotnych, a rynek pracy wymusza obniżkę wynagrodzeń. Teoretycznie można temu zapobiec, zabraniając obywatelom np. wyjazdów na urlopy do innych krajów, czy kupowania produktów zagranicznych. W praktyce jest to niemożliwe.

REKLAMA

Sztuczne podniesienie wynagrodzeń spowoduje utratę miejsc pracy. Wzrost płac musi być poparty wzrostem efektywności pracy i siłą gospodarki w której żyjemy.

DODRUK PIENIĘDZY

Sztuczny wzrost konsumpcji następuje także wówczas kiedy wzrost pensji jest wynikiem dodrukowania przez państwo pieniędzy. Ten scenariusz zawsze jednak prowadzi do inflacji i głębokiego kryzysu gospodarczego. Z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w latach 80 -tych, kiedy inflacja sięgała 500 procent rocznie.

KONSUMPCJA NA KREDYT

Ożywienie konsumpcji może być także skutkiem wydawania przez państwo i jego obywateli pożyczonych pieniędzy. Jednak ten wariant zawsze prowadzi do finansowego krachu, czego najlepszym przykładem jest sytuacja gospodarcza Grecji i kryzys światowy. Przychodzi taki czas kiedy już nikt nie chce nam pożyczyć, a trzeba spłacać długi wraz z odsetkami . Z takim scenariuszem mamy obecnie do czynienia w naszym kraju. Państwo polskie w ostatnich latach zadłuża się coraz bardziej, a nasze zadłużenie rośnie szybciej niż siła polskiej gospodarki. Kiedyś będziemy musieli spłacić ten dług, a odbędzie się to kosztem naszych wynagrodzeń. Państwo jeszcze bardziej obciąży nasze wynagrodzenia w formie podatków, jaki z tego wniosek? Aby osiągnąć trwały wzrost gospodarczy, a tym samym wzrost naszych wynagrodzeń, trzeba najpierw efektywniej produkować i wytwarzać produkty lub usługi za które chętnie zapłacą konsumenci. Siła nabywcza obywateli jest wprost proporcjonalna do siły gospodarki państwa. Tylko przez wzrost efektywności gospodarczej nas wszystkich, można podnieść wynagrodzenie w kraju. Jak to zrobić? Jak zwiększyć siłę nabywczą obywateli? Dopóki polskie produkty będą gorzej postrzegane w naszym kraju, aniżeli te pochodzące z importu, to siła nabywcza polskiego społeczeństwa będzie niższa.

Źródło: kontakt@pct24.pl / Bożena Jasińska | foto: kontakt@pct24.pl

Przeczytaj także:

© 2012 - 2021 PCT24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp PCT24.pl jest znakiem powiązanym z Portalem PCT24.pl oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego jest własnością. Może być wykorzystywany w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy.
Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki