Wielkanocna tradycja przy Grobie Pańskim w Niekursku

20.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #tradycja   #wielkanoc   #trzcianka   

W Niekursku od dziesiątek już lat istnieje tradycja wielkanocna związana z czuwaniem przy grobie Chrystusa. Druhowie OSP Niekursko już od wielkiego piątku wystawiają straże przy grobie umiejscowionym w miejscowym kościele, a wszystko oczywiście zgodnie z historią zmartwychwstania pańskiego zapisaną w Ewangelii.

Strażacy naśladują rzymskich żołnierzy, których Poncjusz Piłat na usilne żądania arcykapłanów postawił przy grobie Chrystusa, co zapobiec miało wykradzeniu zwłok Chrystusa Pana. Kontynuując tradycje dawnego dramatu liturgicznego, strażacy pilnujący Bożego Grobu w Niekursku inscenizują epizod Zmartwychwstania: gdy kapłan podczas rezurekcji intonuje "Wesoły nam dzień dziś nastał", strażacy padają na ziemię jak rzymscy żołnierze w Ewangelii.

 

To może Cię także zainteresować:
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 20-25.11
Trzcianka: 40 lat Chóru Cantilena
Potrącenie dziecka na "pasach"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: straz.czarnkow.psp.wlkp.pl / Tekst; mł.bryg. Adam Kotiuszko Zdjęcia; dh Wojciech Michalak

Komentarze