Uroczystość rozpoczął występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Drawsku pod dyrekcją Hanny Gapskiej. Utwór „Uśmiechnięta wiosna” był wstępem do oficjalnego wystąpienia Starosty Czarnkowsko-Trzcianeckiego Wiesława Maszewskiego –„Uczestnictwo w podsumowaniu roku sportowego, to jeden z moich najmilszych momentów pracy, można powiedzieć przywilejów. Sport jest bardzo ważny w naszym życiu. Po pierwsze, kształtuje mnóstwo pozytywnych cech osobowościowych i fizycznych, a po drugie bez szerokich podstaw w sporcie młodzieżowym, nie ma mowy o sukcesach w wyczynowym sporcie na poziomie seniorów. W wieku dojrzałym niezwykle ważna jest też tzw. prozdrowotność, czyli ćwiczenia fizyczne wpływające pozytywnie na stan zdrowia w aspekcie bio-psychospołecznym”.
Sprawni Razem - Ceremonię odznaczania najlepszych, rozpoczęto od sportowców startujących w barwach „Sprawni Razem”. Nagrody wręczane przez starostę oraz Jerzego Kucharskiego członka Zarządu Stowarzyszeń Społeczno-Sportowych w Pile, odebrali badmintoniści: Tomasz Banaś, Patryk Koczorowski, Krzysztof Sołtysiak, Agnieszka Marzec, Łukasz Grzybowski i Karolina Lewicz. Brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” przyznaną przez panią minister Joannę Muchę, odebrał Mirosław Szadkowski – wieloletni trener i opiekun niepełnosprawnych.
Nagrody Starosty - W dalszej kolejności wręczono tradycyjne Nagrody Starosty, przyznawane zawodnikom i ich trenerom, którzy zdobywali medale w dyscyplinach, które nie wpisują się ani w sport szkolny, ani w ludowy. Odebrali je Paula Kułaga i trener Józef Jopek za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy kadetów oraz Pucharu Europy, tytułu Mistrza Polski i wielu, wielu innych. Na wyróżnienie zasłużyli też zawodnicy UKS Kajak z Trzcianki – Łukasz Nowak (członek kadry narodowej), Paweł Giedrys, Patrycja Nowak oraz ich trener Marek Kordek. Warto wiedzieć, że UKS Kajak to klub, który od lat zdobywa dla powiatu najwięcej punktów w wielkopolskim współzawodnictwie sportowym. Wyróżnienie przyjął też Sebastian Kęciński – startujący z powodzeniem na Mistrzostwach Europy motorowodniak, który kilka dni temu, odebrał tytuł Sportowca Roku w plebiscycie Tygodnika Pilskiego. Kolejnymi laureatami zostali zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Tradycyjnego „Fudokan” z Krzyża. Zuzanna Czekała to zdobywczyni I miejsca w Pucharze Polski S.C.I. w kategorii junior młodszy kata kobiet i kumite kobiet, jak również I miejsca w kata kobiet juniorów młodszych w Międzywojewódzkim Turnieju Karate. Martyna Oleksak we wspomnianym Pucharze Polski S.C.I. w kategorii młodzicy młodsi zajęła I miejsce w kata i II w kumite dziewcząt oraz I miejsce w kata i I w kumite w Międzywojewódzkim Turnieju Karate. Jakub Rajewski w kategorii młodzicy starsi kumite chłopców w Pucharze Polski zajął II miejsce, a w turnieju międzywojewódzkim zajął I miejsce w kumite i III w kata. Bogna Tryboba reprezentuje kategorię młodzików dziewcząt. Zajęła w tej kategorii I miejsce w Pucharze Polski w kumite oraz zdobyła medale w Międzywojewódzkim Turnieju Karate w Krzyżu oraz Międzypowiatowym Turnieju Karate w Drezdenku. Trenerem i opiekunem grupy jest Krzysztof Czekała. Grupa w trakcie przerw dała kilkuminutowy popis walk karate. Novum wśród nagrodzonych, stanowili kierowcy pojazdów ATV, czyli All-Terrrain-Vehicle, popularnie zwanych quadami. Rodzinny team tworzą: Patrycja Gawron - startuje w klasie Quad 2K młodzik, ma dopiero 12 lat, a sukcesy większe niż niejeden zawodowiec. Zdobyła tytuł Mistrza Polski Zachodniej po wygranych rundach w Mielnie, Obornikach i Wałbrzychu. Pomimo kontuzji i opuszczenia 2 rund, uplasowała się na IV miejscu w końcowej klasyfikacji Mistrzostw o Puchar Morza Bałtyckiego. Po wygranych zawodach w Wałczu, Darłowie i Łagowie w końcowej klasyfikacji Pucharu Bałtyku Klasy Żeńskiej uplasowała się na I miejscu. Patryk Gawron startujący w klasie Quad Open, w Pucharze Polski w klasyfikacji generalnej uplasował się na V pozycji zdobywając uprzednio medalowe miejsca w rundach w Bogdance, Chełmie, czy też wygrywając rundę w Wałbrzychu. W Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej zajął III miejsce. Opiekunem i trenerem jest Tomasz Gawron.
Powiatowy Szkolny Związek Sportowy - Po przerywniku artystycznym w wykonaniu Katarzyny Tecław z Drawska, nagrody Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego wręczył z osobami towarzyszącymi, jego prezes Ryszard Jabłonowski. Nagrody otrzymali: Kacper Nowakowski, Piotr Górny, Paweł Wysoczański, Marcel Linka, Krzysztof Włoch oraz Marcin Dziubała z opiekunem Jarosławem Grasiem z SP Krzyż, za 3 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w Czwórboju LA, Miłosz Dymek z opiekunem Sylwestrem Baryczkowskim z LO Czarnków za I miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w rzucie oszczepem, Artur Stochaj z LO czarnków z S. Baryczkowskim, za 2 miejsce w MW w biegu na 400 m., Rafał Dura z opiekunem Maciejem Kowalem z gminy Drawsko za 2 miejsce w MW w szachach, Andrzej Lejman, Marcin Lawer, Patryk Tarent i Paweł Tondel z opiekunem Adamem Ignasiakiem z gminy Krzyż 3 miejsce w MW w sztafecie szwedzkiej. Patryk Tarent (j.w) za 3 miejsce w MW w biegu na 300 m. oraz Marcin Pietraszak, Maciej Jaskólski, Wojciech Jagiełka z opiekunką Małgorzatą Dusan-Stułką z Gimnazjum w Czarnkowie za 2 miejsce w MW w biegach sztafetowych na orientację. Wyróżnienia otrzymały też szkoły z pierwszej 20-ki Wielkopolski – SP1 Czarnków (9 miejsce), LO Czarnków (17 miejsce) i SP Krzyż (20 miejsce). Specjalne podziękowania za pracę otrzymali Janusz Białynicki-Birulo, Mirosław Sałanowski, Maciej Małecki oraz Marek Łazanowski.
Powiatowe Zrzeszenie LZS - Nagrody wręczyli prezes Henryk Siemieniewski oraz Hieronim Mazurkiewicz – wiceprzewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS w Poznaniu. Nagrody 65-lecia LZS otrzymali: Jerzy Klawek, Kazimierz Lis, Roman Klawenhagen, Antoni Stasiak, Henryk Dittfeld, Jarosław Libera i Bronisław Dembski. Wyróżnienia za pracę w strukturach LZS otrzymali też: Janina Spławska, Pavol Antonić, Kazimierz Ima, Ireneusz Koza, Henryk Mietlicki, Zbigniew Piątek, Marian Mirek, Zbigniew Szpak oraz Grzegorz Brożys. Nagrodzeni sportowcy LZS to: Arleta Flisikowska, Mateusz Piątek, Artur Lemieszka, Artur Ostromecki, Andrzej Rakowski i Naralia Niezborała, a także: drużyna piłki nożnej - zwycięzcy wielkopolskiej spartakiady zimowej: Szymon Brąberek, Dawid Blaszke, Kamil Magdziarz, Marcin Frąckowiak, Adrian Brygarczyk, Paweł Staniszewski, Robert Sołowiej, Paweł Fąferek, Piotr Spiżewski, Radosław Semperski; drużyna warcabistów - złotych medalistów Wielkopolskiego Turnieju Warcabów 64-polowych: Anna Graczyk,.Sylwester Flisikowski, Maciej Lisiecki i Jarosław Przybył; drużyna warcabistów - srebrnych medalistów Mistrzostw Zrzeszenia LZS w warcabach 100-polowych. Podziękowano tym, którzy przez wiele lat pracowali jako członkowie Zarządu Powiatowego LZS – Janowi Kowalewskiemu i Krzysztofowi Jabłońskiemu.
Sportowe współzawodnictwo gmin - Najważniejszym punktem uroczystości, było ogłoszenie wyników w sportowym współzawodnictwie gmin. Trzy pierwsze miejsca zajęły: Gmina Lubasz 765 punktów, Gmina Drawsko 735 punktów i Gmina Czarnków 720 punktów. Na zakończenie Hieronim Mazurkiewicz – v-ce przewodniczący Rady Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS w Poznaniu, wręczył puchar za zajęcie IV miejsca w punktacji zimowej Wielkopolskiej Spartakiady LZS Mieszkańców Wsi o Puchar Przewodniczącego RWZ LZS. Nagrodę przyjęli starosta Wiesław Maszewski i prezes Henryk Siemieniewski. Prowadzącymi Galę Sportu byli Wioletta Szukajło – koordynator sportu w Starostwie Powiatowym oraz Krzysztof Marcinkowski – zasłużony działacz LZS.
Źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl | P.Keil