Spotkanie podsumowujące rozpoczęło się od objazdu inwestycji oraz krótkiej wizyty na obiekcie oczyszczalni ścieków przy ul. Jaryńskiej. Natomiast na przepompowni ścieków przy ul. Storczykowej w Wieleniu miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali wraz z włodarzem gminy, burmistrzem Zbigniewem Stochajem: Jerzy Kado- Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Arkadiusz Błochowiak- Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, Ewa Hoffmann- KonsultEko s.c. w Poznaniu, Genowefa Klaczko- Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Czarnkowie, Jacek Fręś- Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu, Maciej Gramowski- Prezes Zarządu Komplementariusza Ata-Technik sp. z o.o. S.K.A. w Budzyniu, ks. kanonik Roman Poplewski proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu oraz Adam Pazurek Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego „Noteć” Sp. z o.o. w Wieleniu.
Modlitwę odmówił ks. proboszcz, by obiekty powstałe w ramach projektu dobrze służyły mieszkańcom.
Wśród uczestników zakończenia Projektu było wielu zacnych gości m.in.: Romuald Ajchler- poseł na Sejm RP, Wiesław Maszewski- Starosta Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego, Roman Chwaliszewski- Kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Pile, Mirosława Dernoga z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Pile, Grzegorz Kaźmierczak- zastępca burmistrza Czarnkowa, Magdalena Sobczak- zastępca burmistrza Wielenia, Agnieszka Gapska- skarbnik gminy Wieleń, Justyna Nowakowska- zastępca skarbnika gminy Wieleń, Teresa Olkowska z Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu, Alicja Adamczyk- dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Wieleniu, Roman Pytlak- inspektor nadzoru w zespole inżyniera kontraktu, dr hab. prof. UG Henryk Machajewski- inspektor nadzoru archeologicznego, Aneta Kaleta i Magdalena Palacz reprezentujące Ermat Częstochowa, Przemysław Grześkowiak- dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu, Jerzy Ziopaja- Miejsko- Gminny Komendant OSP w Wieleniu, Jerzy Grzelka- radca prawny UM w Wieleniu, Edmund Wolski- Wydawnictwo „Media” w Pile, przedstawiciele wykonawcy robót budowlanych- ATA- TECHNIK sp. z o.o. S.K.A. w Budzyniu z kierownikiem budowy Andrzejem Guziałem oraz głównym księgowym- Lidią Rozmacińską, radni Rady Miejskiej w Wieleniu.
W przerwie kawowej był tort ufundowany przez wykonawcę robót budowlanych ATA-TECHNIK sp. z o.o. S.K.A. w Budzyniu. Tort został podzielony, a pierwszy jego kawałek ukroili wspólnie burmistrz Wielenia i Prezes Zarządu ATA-TECHNIK Budzyń.
W dalszej części uroczystości głos zabrał Jerzy Kado- Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Pogratulował władzom samorządowym gminy udanej inwestycji, której realizacja była niezbędna do dalszego rozwoju miasta.
Następnie głos zabrał Burmistrz Wielenia, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak trudne i czasochłonne było przygotowanie zadania. Dzięki konsekwencji i determinacji udało się je zrealizować, tj. największą inwestycję w historii wieleńskiego samorządu. Burmistrz powiedział m.in.: „Dzisiaj, w Państwa obecności, niech mi będzie wolno powiedzieć, że marzenia się spełniają, bo jakże inaczej nazwać fakt, że mimo wielu problemów z jakimi boryka się współczesny samorząd - zgodnie z planem kończymy tak duże, tak kosztowne i tak bardzo potrzebne zadanie…. Ciesząc się wraz z Państwem tym Projektem i tym uroczystym dniem, chciałbym jeszcze raz podziękować za wszelką pomoc i wsparcie okazane samorządowi gminnemu Wielenia w realizacji inwestycji, która okazała się „Eko- Inspiracją” Roku 2013 oraz Unijnym Hit-em DEKADY 2004-2014 w Powiecie Czarnkowsko- Trzcianeckim, i co szczególnie ważne również Unijnym Hit-em DEKADY Północnej Wielkopolski w konkursie Konwentu Starostów Północnej Wielkopolski.”
Po okolicznościowym wystąpieniu odczytane zostały adresy kierowane na ręce Burmistrza Wielenia Zbigniewa Stochaj i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieleniu Jacka Fręsia od gości, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w uroczystym zakończeniu: Posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyska, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu- Hanny Grunt.
W dalszej części uroczystości przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat zakończonego projektu przygotowana w ramach promocji projektu, a przedstawiona przez Radosława Janeckiego- kierownika Referatu Techniczno- Inwestycyjnego. Samorząd gminny Wielenia przygotował okolicznościowe podziękowania za pomoc i wsparcie w realizacji projektu. Podziękowania otrzymali także wykonawcy kontraktów. Pan Burmistrz podziękował też swoim pracownikom za zaangażowanie w realizację projektu. I przyszedł czas na wystąpienia gości. Głos przekazano dr hab. prof. UG Henrykowi Machajewskiemu, który pełnił nadzór archeologiczny nad prowadzonymi pracami kanalizacyjnymi. Podkreślił dobrą współpracę z wykonawcą robót budowlanych dzięki czemu możliwe było zebranie wielu ciekawych materiałów dokumentujących historię miasta. Realizacja projektu oraz zebrane w jej trakcie dane stały się również przyczynkiem powstania książki „Dzieje Wielenia do czasów wczesnonowożytnych (XVI w.).”
Jak czytamy w pierwszych jej akapitach „Zamysł napisania tej książki powstał w efekcie przeprowadzonych badań archeologicznych na terenie miasta wykonanych przez Henryka Machajewskiego. Wyniki były na tyle frapujące, że ich autor zaprosił do współpracy- historyka Tomasza Olszackiego oraz historyka i archeologa Andrzeja M. Wyrwę- celem nakreślenia nowszej narracji o dziejach Wielenia splecionej wokół trzech ważnych jego elementów, a mianowicie grodziska, zamku i miasta.” Promocja tej nowej publikacji miała miejsce podczas uroczystości zakończenia projektu.
Następnie głos zabrał Arkadiusz Błochowiak- Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, który przypomniał początki realizowanej inwestycji oraz okres, w którym gmina borykała się z trudnościami w zakresie uzyskania odpowiednich parametrów w starych oczyszczalniach ścieków. Przekazał również gratulacje zakończenia zadania kierowane od Marszałka Województwa oraz Członków Zarządu Województwa Wielkopolskiego, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w uroczystości z uwagi na odbywające się w dniu uroczystości posiedzenie Zarządu Województwa. Odczytał również okolicznościowy adres kierowany do władz gminnych Wielenia przez Posła na Sejm RP Stanisława Kalembę.
Poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, który także stara się wspierać samorząd wieleński w podejmowanych działaniach na rzecz gospodarki wodno- ściekowej, przy okazji spotkania przypomniał również o konieczności podjęcia działań związanych z budową dróg na terenie gminy. Obecne zaangażowanie środków w realizację projektu kanalizacyjnego nie pozwoliło do tej pory na wdrożenie projektów drogowych ale te należy mieć na uwadze w najbliższych latach. Romuald Ajchler zaapelował również o skoncentrowanie wysiłków w kolejnym okresie programowania 2014-2020 na pozyskanie środków na budowę infrastruktury bowiem będzie to ostatni okres, w którym możliwe będzie pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Zauważył również, że mimo ogromu środków jakie samorząd Wielenia już zainwestował w sieci kanalizacyjne i wodociągowe to wciąż potrzeby w tym zakresie na terenie gminy są duże.
Starosta Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego Wiesław Maszewski pogratulował ukończenia znaczącej dla rozwoju regionu inwestycji. Zaapelował do przedstawicieli władz regionalnych o przychylne spojrzenie na możliwość dofinansowania inwestycji związanych z budową dróg powiatowych i gminnych oraz uruchomienie instrumentów finansowych, które pozwolą samorządom na zapewnienie wkładu własnego z projektach, które planowane są do dofinansowania w kolejnym okresie programowania. Realizacja wielu zadań w latach 2007-2013 przyczyniła się bowiem do tego, że kondycja finansowa samorządów może nie pozwolić na zapewnienie wymaganego wkładu własnego w kolejnych projektach. Przypomniał również, że z projektem kanalizacji Wielenia jest związany od początku, uczestniczył również w podpisaniu umowy na jego dofinansowanie.
Maciej Gramowski- Prezes Zarządu ATA-TECHNIK sp. z o.o. S.K.A. w krótkim wystąpieniu ogólnie podziękował osobom zaangażowanym w realizację projektu, w tym po stronie wykonawcy robót budowlanych. Podkreślił dobrą współpracę z Gminą Wieleń, życząc sobie takich inwestorów na innych realizowanych przez firmę projektach.
Na tym spotkanie zostało zakończone, burmistrz Wielenia jeszcze raz podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację Projektu.
Zakończenie projektu zostało przygotowane w ramach promocji projektu we współpracy z Ermat Częstochowa.
Uroczystość poprowadziły: Magdalena Waśko- inspektor ds. ochrony środowiska oraz Hanna Forbrich- inspektor ds. promocji i rozwoju gminy. Spotkaniu towarzyszyła promocja publikacji powstałej w trakcie realizacji projektu pt. „Dzieje Wielenia do czasów wczesnonowożytnych (XVI w.)" oraz wystawy zdjęć, publikacji, materiałów promocyjnych, nagród i wyróżnień przyznanych gminie. Poczęstunek przygotowany został przez Restaurację myśliwską "Pod Borowikiem."
Źródło: wielen.pl | H. Forbrich | foto: wielen.pl